BETMINDS.EU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Από παίχτες για παίχτες
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;

Go down 
5 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
AuthorMessage
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyMon May 14, 2012 3:31 pm

Είναι άλλο το φοιτητικό κίνημα και άλλο η φοιτητική παράταξη, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι ένας από του ςβασικότερους λόγους που οι νέοι άνθρωποι δεν έχουν άποψη, αλλά έχουν φυτεμένες στο μυαλό τους τις θέσεις της κάθε παράταξης χωρίς καν να τις αντιλαμβάνονται.Μετά είναι γελοίο το να είσαι καθηγητής πανεπιστημίου να βάζεις υποψηφιότητα με ένα κόμμα και προσπαθείς να αλιεύσεις ψήφους μέσω της πανεπιστημιακής σου ιδιότητας...ας μην πω παραπάνω...

Για τη λέσχη Μπίλντεμπεργκ εγώ δεν άκουσα κανέναν βουλευτή να κάνει αναφορά στη Βουλή.Ο Ριζοσπάστης είναι εφημερίδα, δεν είναι Βουλευτής.Αν έχει αναφερθεί βουλευτής εκτενώς και αν έχει δημοσιοποιήσει τι ακριβώς γίνεται ενημερω΄νοντας τον κοσμάκι τότε με συγχωρείς...

Τα πρόσωπα θεωρητικά ακολουθούν μια πολιτική, "θεωρητικά". Ο κομμουνισμός όπου έχει εφραρμοσθεί, όπως λέει και ο Κώστας, έχει αποτύχει πιθανότατα γιατί τα πρόσωπα απέτυχαν να τον εφαρμόσουν. Μπορώ να λέω ότι είμαι κομμουνιστής και να κάνω καπιταλιστική ζωή και από αυτά που ξέρω για κανα δυο από τα καλά στελέχη του ΚΚΕ, μόνο κομμουνιστές δε θα χαρακτηρίζονταν. Πάνε, λοιπόν, μια βόλτα στην Τσεχία και μίλησε με τους απλούς ανθρώπους να δεις πως βίωσαν τον κομμουνισμό ο οποίος παρότι θεωρητικά στηρίζει τον λαό, μόνο αυτό δεν κάνει, γιατί ξαναλέω πιθανότατα δεν εφαρμόζεται ή εφαρμόζεται επιλεκτικά. Ρώτα κάναν που βίωσε τον Κομμουνισμό στη Ρωσία. Εγώ επειδή ρώτησα για να ενημερωθώ, μου είπαν ότι η κατάσταση σε ότι έχει να κάνει με διαφθορά κλπ ήταν χειρότερη απ' ότι εδώ. Λέω, επομένως, ότι δεν μπορείς να μένεις στον Μαρξ. Το κάθε κομμουνιστικό κόμα πιθαότα επικαλείται αυτές τις αρχές, το θέμα είναι όμως πως εφαρμόζονται.


Για την Β.Κορέα τι να πούμε ρε συ; Ας το φέρουμε στα δικά μα, τα αθλητικά... Θυμάσαι ότι είχε απαγορευτεί στον κοσμάκη να βλέπει την εθνική ομάδα του; Ολόκληρο θέμα είχε γίνει τότε. Ψάξε να δεις πως ζούν οι άνθρωποι εκεί και πως ζούσε αυτός στον οποίο το κόμα του λαου έστειλε συλληπητήρια επιστολή.

Για τις απεργίας και τα λιμάνια και γενικότερα για τις διαμαρτυρίες λέω το εξής. Κάθε κλάδος, κάθε άνθρωπος, κάθε τομέας έχει δικαίωμα να διαμαρτυθεί όταν θίγονται ή καταπατούνται τα διακιώματά του. Όμως!!! Οφείλω να σέβομαι κάθε συμπολίτη μου ο οποίος προσπαθεί να βγάλει το ψωμάκι του.Το ότι ακυρώθηκαν κρατήσεις σε ξενοδοχεία κλπ το Πάσχα λόγω των γνωστών γεγονότων δε δείχνει ότι είσαι με τον κοσμάκι που θέλει να βγάλει το ψωμί του. Εγώ φίλε έχω χάσει ένα χρόνο με καταλήψεις στη σχολή επειδή οι αριστερές παρατάξεις έφερναν κάτι 30χρονους στη σχολή και ψήφιζαν κατάληψη. Συμφωνούσα με κάποιες θέσιες τους, αλλά δεν μπορείς να στερείς από έναν άνθρωπο που θέλει 5 μαθήματα να τελειώσει, το να τελειώσει. Η αντίδραση πρέπει να γίνεται, αλλά να γίνεται με σεβασμό στον συνάνθρωπο, είτε αυτός είναι φοιτητής είτε είναι επαγγελματίας, ώστε να τον έχεις μαζί σου. όταν εσύ κινητοποιήσαι εις βάρος ενός συμπολίτη σου ο οποιός μπορεί να αντιμετωπίζει περισσότερα προβλήματα από εσένα, τότε καταφέρνεις να τον έχις απέναντί σου.


Για τους Πόντιους να μην επεκταθείς γιατί έχω μεγάλη ευαισθησία επί αυτού του θέματος. Δε με ενδιαφερει και δεν εξετάζω την στάση της Ελλάδας απένατι στους Πόντιους. Ένας από τους χιλιάδες λόγους που με κάνουν να νιώθω υπερήφανος πουθ προσπαθώ να διατηρήσω τα πολιτστικά στοιχεία των προγόνων μου, είναι το ότι όταν ήρθαμε στην μητέρα Ελλάδα η υποδοχή ήταν απαίσια.Η αντιμετώπιση ήταν χειρότερη από τους σημερινούς πακιστανούς. άλλο αυτό και άλλο η στάση της κομμουνιστικής και ομόδοξης ρωσίας...


Η ΕΕ και το κοινό νόμισμα, δημιουργήθηκαν με κάποιες αρχές οι οποίες καταστρατηγήθηκαν και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα. Σήμερα η χώρα είναι σε μια πολύ δύσκολη θέση και είναι γεγονός ότι το κκε δε συμμετείχε στη διαμόρφωσή της, αλλά έκανε κριτική. Σήμερα, όμως, ως κόμμα που κατεβαίνει στις εκλογές να μου επι ακριβώς το πλάνο του. Ούτε διαπιστώσεις θέλω, ούτε πως θα έπρεπε να ήταν ο κόσμος, ούτε πως θα πρέεπι να γίνει. Αυτά τα ξέρω και μόνος μου, δε χρειάζεται να μου τα πει η Παπαρήγα. Εγώ θέλω να μου πει πως θα φγίνουν αυτά που μου λέει. Αυτή δε λέει πως θα κάνει τι..λέει ότι "στα λεγα'. είναι δηλαδή σαν να συζητάμε και να μου λες "Χρήστο σκέφτομαι να πάρω ένα γκαζάκι στο σπίτι γιατί η κουζίνα καίει πολύ ρεύμα και το γκάζι θα είναι πιο οικονομικό" σου λέω εγώ "Γιάννη, μπορεί να είναι πιο οικονομικό αλλά αν κάνεις κάνα λάθος μπορεί να δώσεις φωτιά στο σπίτι"...δε με ακού ςεσύ και πας και παίρνεις...επειδή η ετιαρία που το έφτιαξε δεν το είχε κάνει σωστά και έσύ υπερεκτίμησες την ποιότητά του, κάποια στιγμή καίγεται το σπίτι σου και μου ζητάς να έρθω να σε βοηθήσω. Τότε αν εγώ σου πω"α, εγώ στα έλεγα, το γκαζι μπορεί να σου βάλει φωτιά στο σπίτι, πέτα το..." τι θα μου πεις; ότι είμαι μαλάκας θα μου πεις...γιατί εφόσον είμαι φίλος πρέπει να προσαρμοστώ στο γεγονός ότι εσύ δε με άκουσες και τώρα ζορίζεσαι, άρα οφείλω να σε βοηθήσω άσχετα αν διαφωνούσα με αυτό που έκανες.


Λες στην συντρόφισσα, Αλέκα αύριο παίρνεις 35% και κυβερνάς αυτοδύναμα τι κάνεις;
Σου λέει βγαίνω από την ΕΕ και δίνω στον κόσμο την εξουσία...πως, τι , γιατί δε λέει. Πως θ αζήσουμε δηλαδή εκτός ευρώ, πως αύριο το πρωί θα μποορύμε να παράγουμε κλπ. Απλά διαπιστώνει ότι τώρα δεν είμαστε καλά και ότι θ θα έπρεπε να ήμασταν αλλιώς.

Αυτές δεν είναι θέσεις κόματος.Για μένα το ΚΚΕ με αυτήτη μορφή του κακώς κατεβαίνει στις εκλογές. Κατά την άποψή μου θα μπορούσε να είναι ένα ωραιότατο κίνημα εξωκοινοβουλευτικό.
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyTue May 15, 2012 10:32 am

Καλά με το τελευταίο απλά πλάκα κάνεις. Πολλές φορές λέω μακάρι να μπορούσες να δεις εναλακτικές ζωές σου κάπως, με κάποιο τρόπο. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δεις την πολιτική ζωή της χώρας χωρίς ΚΚΕ, να δεις χαρές που θα κάνανε κάποιοι. Το ΚΚΕ είναι το πιο δυνατό ΚΚ στην Ευρώπη και πιθανόν και στον κόσμο. Και αυτό πειράζει πολλούς. Ενοχλεί και εντός αλλά και εκτός Ελλάδας. Και παλεύουν να το βάλουν στην γωνιά. Δεν θα μπορέσουν.

Πάλι λοιπόν από το τέλος προς την αρχή. Απομονώνεις φράσεις, δεν το κάνεις εσύ βασικά, άλλοι το κάνουν με συνέπεια να το παίρνεις και εσύ έτσι. Λέει λοιπόν η Αλέκα. Πρώτον δεν έχουμε αυταπάτες οτι μπορεί από την μια μέρα στην άλλη να πάρουμε 35%, γιατί η ψήφος στο ΚΚΕ προϋποθέτει και άλλα πράγματα, όπως οτι ο λαός θα έχει αρχίσει να παλεύει πιο μαζικά και οργανωμένα. Αλλά έστω οτι ξυπνάει και ψηφίζει ΚΚΕ, του λέμε οτι από μόνοι μας δεν μορούμε να κάνουμε πολλά. Θα τον καλέσουμε λοιπόν, να πάρει την εξουσία στα χέρια του. Να παλέψει να πάρει από τα αφεντικά του την εξουσία. Και έχει να κάνει με αυτό που έχω πει τόσες φορές, οτι δεν μας νοιάζει η κυβέρνηση, αλλά θέλουμε συνολικά την εξουσία...

Η ΕΕ είναι μια ένωση καπιταλιστών. Αν δεν μπορείς να την αντιληφθείς έτσι και περιμένεις οτι κάποια στιγμή θα σε αγαπήσει, πραγματικά εθελοτυφλείς. Δεν το έκανε ποτέ, δεν θα το κάνει ποτέ. Αλλά το πιο σημαντικό. Δεν φτιάχτηκε ποτέ για να υπηρετήσει τα συμφέροντα των εργαζομένων, αλλά των μεγάλων βιομηχάνων, εφοπλιστών κλπ κλπ. Το ευρώ απλά είναι η σχέση που διέπει την οικονομία και φυσικά τους σύμφερε να πάνε σε ένα ενιαίο νόμισμα για να έχει το ευρωπαϊκό κεφάλαιο, μεγαλύτερη δύναμη από το αμερικάνικο με το δολλάριο. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ιδιοφυία, ούτε επιστήμονας για να μπορεί να τα καταλάβει αυτά. Και ξαναλέω οτι το ΚΚΕ έχει καταθέσει ένα σκασμό προτάσεις. Οπότε δεν είναι μόνο κριτική, ούτε της λογικής του εγώ στα έλεγα.
Σήμερα για παράδειγμα καταθέτει πάλι πρόταση νόμου... Για ρίξε μια ματιά...

http://www.newsnow.gr/article/92708/kinisi-mat-apo-to-kke-pou-tarazei-olokliro-to-politiko-systima.html

Για τους Πόντιους όχι το κλείνουμε γιατί και είναι λεπτό το ζήτημα και μέσω ίντερνετ μπορεί και να παρεξηγηθεί κάτι που μπορεί να πούμε. Πάντως και εγώ είμαι κατά το μισό Πόντιος, οπότε δεν μου είναι αδιάφορο το αίσθημα αυτό...

Τώρα για τα λιμάνια και αυτά. Πρώτον στα παπάρια μου για τα μεγάλα ξενοδοχεία Χρήστο. Πραγματικά αδιάφορο μου είναι. Αλλά επαναλαμβάνω, κίνηση δεν είχε πουθενά, όχι μόνο εκεί που δεν μπορούσαν να πάνε λόγω απεργίας. Και στην τελική, βολικός αγώνας δεν γίνεται. Αγώνας που να μην ενοχλεί και λίγο τον άλλο δεν γίνεται. Γιατί όμς να κατηγορήσω τους ναυτεργάτες και το ΚΚΕ (το οποίο παρεπιμπτόντως έχει την πλειοψηφία στα 2 από τα 10!!!!!! σωματεία που είχαν αποφασίσει την απεργία), και να μην πω, ας ικανοποιούσε τα αιτήματα η κυβέρνηση να έληγε επιτόπου η απεργία. Δηλαδή ενάντια στους εργαζόμενους πρέπει να είμαι?
Και στην τελική για πες μου, τι φταίει πιο πολύ, η απεργία ή οτι μέσα σε δύο χρόνια ο μισθός ενός εργαζόμενου έπεσε κατά 50-60%? Όσο για την σχολή πχ, δεν μπορείς να στερείς σε έναν που θέλει 5 μαθήματα να τελειώσει, αλλά δεν μπορείς να στερείς και από πολλές χιλλιάδες άλλα παιδιά το δικαίωμα να σπουδάσουν, επειδή δεν έχουν λεφτά. Οπότε και πάλι σόρρυ, αλλά με την κατάληψη είμαι, παρόλο που εδώ θα σου πω, οτι η μορφή της κινητοποίησης είναι συζητήσιμη. Και για την συμβολή των παρατάξεων να πω απλά οτι, στο γενικό πρόβλημα της παιδείας καλώς ή κακώς δεν μπορώ να έχω από μόνος μου ρε φίλε, επεξεργασμένη άποψη στο πως θα λυθεί. Μην τρελαθούμε κιόλας. Εκτός και αν θέλουμε φοιτητικό κίνημα για να διεκδηκεί όπως και στα σχολεία τετράγωνες τυρόπιτες. Τι είμαι να έχω επιστημονικά μελετημένη θέση για το συνολικό πρόβλημα της παιδείας? Αυτό οφείλει να το κάνει ένα πολιτικό κόμα όμως. Και εγώ μελετώντας τις θέσεις του συμφωνώ με αυτό που πιστεύω οτι εξυπηρετεί τα συμφέροντα μου.

Τώρα για την κακή ΕΣΣΔ που απέτυχε. Να διορθώσω κάτι μόνο. Κομμουνισμό δεν γνωρίσαμε πουθενά. Αυτό που έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα μέχρι τώρα είναι μερικές απόπειρες να οικοδομηθεί Σοσιαλισμός. Ακόμα και αυτόν, σε πλήρη ανάπτυξη δεν τον είδαμε για πολλους λόγους. Αν θέλει κάποιος του το εξηγώ αργότερα αυτό...
Για μαρτυρίες κλπ, αδιαφορώ. Έχω και εγώ πολλά παραδείγματα να σου πω, που θα ακούσεις ακριβώς τα αντίθετα. Και έτυχε συγκεκριμένα και πριν κανά μήνα να μπει στο μαγαζί ένας κύριος, ο οποίος έχησε στην Τσεχία και μου έλεγε πολλά θετικά. Οπότε δεν νομίζω οτι θα σταθούμε σε αυτό, γιατί για κάθε έναν που λέει θετικά μπορεί να μου πεις οτι έχεις και έναν που λέει αρνητικά και το αντίστροφο. Εγώ όμως μελετώντας και προσπαθώντας πραγματικά να βγάλω συμπεράσματα για το τι έγινε εκεί πέρα, εκτός από το οτι το κάνω ακόμα, βλέπω και παραθέτω και θετικά, αλλά και τα λάθη που έγιναν και οδήγησαν σε πολλά στραβά. Για να ξεκαθαρίσω λοιπόν χοντρικά τα πράγματα, από το 1954 και μετά άρχισε να χαλάει το θέμα στην ΕΣΣΔ, λόγω λαθεμένων αντιλήψεων και αποφάσεων που το ίδιο το ΚΚ πήρε. Φυσικά με το πέρασμα του καιρού και με τις προσπάθειες που γινόντουσαν και από εξωτερικούς παραγοντες για την ανατροπή τους, γίνανε λάθη τα οποία φυσικά και τα γνωρίζουμε. Πάντως αυτά που πρόσφερε ξαναλέω εμείς σήμερα τα θεωρούμε ουτοπία... Και αυτό δεν μου μοιάζει και για τόσο αποτυχία. Στη Ρωσία για παράδειγμα σε πρόσφατες δημοσκοπήσεις που γίνανε, ένα μεγάλο ποσοστό της τάξης περίπου 35%, θεωρεί τον Σοσιαλισμό που γνωρίσανε καλύτερο από το σημερινό σύστημα. Και μιλάμε για αποτυχία ρε παιδιά, αλλά εδώ που σήμερα υπάρχουν 1500000 άνεργοι, άνθρωποι αυτοκτονούν, χάνουν τα σπίτια τους, δουλεύουν (όσοι έχουν δουλειά), μέχρι το βράδυ για 3 και 60, δεν έχουμε υγεία, παιδεία, ασφάλιση, σύνταξη δεν θα πάρουμε ποτέ κλπ κλπ, αυτό λοιπόν όλο είναι επιτυχία? Και μιλάμε για τον Σοσιαλισμό που γνωρίσαμε οτι απέτυχε. Συγχωράτε με αν γίνομαι κουραστικός καμιά φορά, αλλά θα τολμήσω να κάνω σύγκριση όταν σε καπιταλιστική χώρα, το κράτος θα μου παρέχει το δικαίωμα να μορφώνομαι ΔΩΡΕΑΝ έχοντας σίτιση και στέγαση ΔΩΡΕΑΝ, όταν το κράτος θα φρόντίζει να έχω δουλειά, να δουλεύω 5!!!!! ώρες την ημέρα αξιοποιώντας την τεχνολογία, όχι για υπερκέρδη κάποιου μεγαλόβιομήχανου, αλλά για την ανάγκη την δικιά μου να εργάζομαι πιο ξεκούραστα και λιγότερες ώρες, ώστε να έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο να χαίρομαι την ζωή μου, όταν το κράτος θα φροντίζει στα νέα ζευγάρια να υπάρχει σπίτι για να μείνουν (διατηρώντας το δικαίωμα πάντα αν μπορούν να φτιάξουν άλλο δικό τους), όταν το κράτος θα φροντίζει για την υγεία μου και δεν θα χρειάζονται κάθε λίγο και λιγάκι φιλανθρωπικά γκαλά και ευασθητοποίηση δικιά μου για το αν θα ζήσει κάποιος που πρέπει να κάνει μια δύσκολη και κοστοβόρα επέμβαση, όταν το κράτος θα φροντίζει ακόμα και για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, αναγνωρίζοντας την ανάγκη για ξεκούραση και χαλάρωση, για διασκέδαση και ψυχαγωγία. Όταν το κράτος θα φροντίζει για μαζικό αθλητισμό και όχι τον αθλητισμό των λίγων και των πολλών στημένων στην τηλεόραση. Όταν το κράτος μια καπιταλιστικής χώρας καταφέρει και δόσει αυτά στο λαό του, ελάτε να τα ξαναπούμε και να τα ξαναβάλουμε στην ζυγαριά. Γιατί αυτά γίνανε στην κακιά ΕΣΣΔ, των χιλίων προβλημάτων, του παγκόσμιου πολέμου, της μικρής εκβιομηχάνισης της παραγωγής (γιατί δεν υπήρχε αναπτυγμένος καπιταλισμός όταν έγινε η επανάσταση, οπότε έπρεπε να φροντίσει να καλύψει και αυτό το κενό). Αυτά που πετύχανε είναι ασύληπτα και σόρρυ αλλά όλα αυτά μόνο ένα καθεστώς ΔΕΝ θα μπορούσε να τα κάνει. Αλλά επειδή η ιστορία γράφεται από τους νικητές, έχουν επικρατήσει κάθε λογής χυδαιότητα και ανακρίβεια.

Υ.Γ 1... Χρήστο για να είναι κάποιος κομμουνιστής δεν του ζητάμε ούτε φορολογική δήλωση, ούτε πρέπει να πεινάει. Αν αυτοί που λες τα έχουν δουλέψει τα λεφτά τους, ας ζουν όπως θέλουν. Εμένα με νοιάζει η στάση τους αν είναι σωστή. Αυτό θα κρίνω. Αν θες κάποιος που έχει λεφτά και παλεύει, είναι δύο φορές μάγκας γιατί θα μπορούσε να σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και αφού περνάει καλά, να μην νοιαστεί για τους άλλους. Το να μην το κάνει αυτό δεν είναι μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα.

Υ.Γ. 2... Για την λέσχη Μπιλντερμπεργκ σου πόσταρα πρόχειρα ένα ρεπορτάζ του Ριζοσπάστη. Φυσικά και δεν είναι το μόνο, φυσικά και το θέμα το έχουν θίξει και οι βουλευτές του ΚΚΕ πολλές φορές και φυσικά έχουν γίνει και πολλές κινητοποιήσεις. Αλλά σου είπα, αυτά δεν τα λένε τα κανάλια...

Υ.Γ. 3... Κώστα το σύστημα που λες εφαρμόστηκε την ίδια περίοδο και φυσικά δεν υπήρχε πληροφόρηση για τα λάθη, μιας και γινόντουσαν ταυτόχρονα. Ακόμα και τώρα 20 χρόνια μετά τις ανατροπές, δεν μπορείς να πεις οτι ξέρεις τα πάντα και ακόμα γίνονται μελέτες. Εκτός και αν θες (όχι εσύ συγκεκριμένα), να βγάλεις τετελεσμένα συμπεράσματα, οπότε τα βγάζεις την επόμενη μέρα. Όπως σπεύσανε να κάνουν κάποιοι που μιλήσανε για το τέλος εποχής κλπ κλπ... Στην τελική αυτή τη νέα εποχή που ζούμε από τότε εγώ τουλάχιστον δεν την γουστάρω...
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyTue May 15, 2012 3:08 pm

O παραπάνω παράδεισος και ο πλούτος του λαού οδήγησε δεκάδες χιλιάδες κοριτσάκια απ'τη Ρωσία και την Ουκρανία (κ.α. χώρες με σοβαρό πολιτισμό και ιστορία) να έρθουν στην Ελλάδα για να γίνουν πουτάνες.

Κόντεψαν να ξεπεράσουν ακόμα και τις πάμφτωχες, εγκαταλελειμμένες και καταραμένες Σουηδέζες πχ... Wink που δεν ήρθαν, μόνο γιατί δεν είχαν αρκετά λεφτά για να φτάσουν ως εδώ...

Σύνελθε Γιάννη... Οι θεωρίες υπάρχουν. Η πράξη μιλάει.
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyTue May 15, 2012 5:23 pm

Δεν νομίζω. Πουτάνες ήρθαν να γίνουν μετά το 1990 Κώστα. Και μετά το 1990 δεν υπήρχε καν ο τίτλος. Και πριν από αυτό δεν υπερασπίζομαι κανένα πούστη Γκορμπατσόφ κλπ κλπ.
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 11:31 am

Πάλι λοιπόν από το τέλος προς την αρχή. Απομονώνεις φράσεις, δεν το κάνεις εσύ βασικά, άλλοι το κάνουν με συνέπεια να το παίρνεις και εσύ έτσι. Λέει λοιπόν η Αλέκα. Πρώτον δεν έχουμε αυταπάτες οτι μπορεί από την μια μέρα στην άλλη να πάρουμε 35%, γιατί η ψήφος στο ΚΚΕ προϋποθέτει και άλλα πράγματα, όπως οτι ο λαός θα έχει αρχίσει να παλεύει πιο μαζικά και οργανωμένα. Αλλά έστω οτι ξυπνάει και ψηφίζει ΚΚΕ, του λέμε οτι από μόνοι μας δεν μορούμε να κάνουμε πολλά. Θα τον καλέσουμε λοιπόν, να πάρει την εξουσία στα χέρια του. Να παλέψει να πάρει από τα αφεντικά του την εξουσία. Και έχει να κάνει με αυτό που έχω πει τόσες φορές, οτι δεν μας νοιάζει η κυβέρνηση, αλλά θέλουμε συνολικά την εξουσία...



Επειδή είπες ότι ο πατέρας σου κατέβηκε με το κκε, σταματάω τη συζήτηση.Άστο να πάει στο διάολο. Ο καθένας με το μυαλό που έχει και την ενημέρωση που έχει κρίνει και ψηφίζει.Μπορεί να είμαι εγώ ο κουτός ή ο παραπληροφορημένος και να λέω μαλακίες.

Πάντως είναι εντυπωσιακό το πόσο ίδια είναι ακόμη και τα παραδείγματα των ΚΚΕδων...
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 11:36 am

Χρήστο μου και των αντι-ΚΚΕδων ίδια είναι. Εγώ όμως σε προκάλεσα να μου πεις τι από όλα αυτά που λέει στο πρόγραμμα του ΚΚΕ είναι ξεπερασμένο και παλιό, αλλά δεν μου είπες.

Το οτι ο πατέρας μου κατέβηκε υποψήφιος δεν λέει τπτ, πες οτι θες. Δεν έχω πρόβλημα
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 12:17 pm

Ρε φίλε, προσωπικά διαφωνώ σε παααααααααρα πολλά θέματα με το ΚΚΕ και δεν έχει νόημα το να κάτσω να λέω ένα - ένα που διαφωνώ γιατί αυτά είναι και απόψεις. Για παράδειγμα εγώ διαφωνώ σε θέματα θρησκευτικά γενικότερα, αλλά αυτό είναι και τελείως υποκειμενικό θέμα. Εγώ αυτό που λέω και αναρωτιέμαι και σου είπα και παραπάνω είναι το εξής: ωραία όλα αυτά τα θεωρητικά για την εξουσία στον κόσμο κλπ που για μένα είναι ένας τεράστιος πρόλογος, τεράστιος όμως (αλλά ξαναλέω για μένα).

Την ρώτησε ο χατζηνικολάου τι θα κάνεις άμα βγεις αυτοδύναμη και λέει αυτή ότι θ απω στον κόσμο ότι η εξουσία δεν ανήκει σ'εμάς αλλά σε άλλους και αυτά που είπες κι εσύ παραπάνω. Μα εγώ ρωτάω πως;;;; Κυβέρνηση δε θα σχηματίσεις; Δε θα είσαι πρωθυπουργός; Δε θα έχεις υπουργούς; εκτός αν αλλάξεις όλο το πολίτευμα.

Ρωτάω λοιπόν, πες μου κ.Παπαρήγα αφού λες ότι το πρώτο πράμα που θα κάνεις είναι να βγεις από την ΕΕ πως θα ζήσεις μετά, ποιες θα είναι οι κινήσεις σου, από που θα βρεις λεφτά για να καλύψεις τις ανάγκες σου; Αυτή ξαναλέει ότι θα δώσουμε στον λαό την εξουσία.


Για αυτό σου λέω ότι δε θα έπρεπε να είναι κόμα, γιατίκατά την άποψή μου δεν έχει πρόγραμμα κυβέρνησης, δεν έχει...είναι άλλο πράγμα να έχεις θέσεις και άλλο πράγμα να έχεις προτάσεις συγκεκριμένες.

Αυτή τη στιγμή είμαστε σε μια δύσκολη κατάσταση και αν θες να λέγεσαι σοβαρό κόμα οφείλεις να έχεις προτάσεις συγκεκριμένες, συγκεκριμένες κινήσεις και όχι αοριστολογίες. Το ότι τα λεφτά είναι στα χέρια λίγων και ότι δε θα έπρεπε να είναι έτσι το ξέρω κι εγώ, δεν περιμένω την παπαρήγα να μου το πει.το θέμα είναι πως αλλάζεις το κλίμα έμπρακτα όχι θεωρητικά.



Αν κάτσουμε εδώ πέρα οι του φόρουμ και γράψουμε ένα κείμενο με τις θέσεις και τις απόψεις μας, είμαι σίγουρος ότι μαζί μας θα συμφωνήσουν 5000000 έλληνες.αν μας πουν πως μπορούμε να κάνουμε πράξη κάποια πράγματα, τότε θα κοιτιόμαστε γιατί δε θα ξέρουμε.Μπορώ να σου πω εγώ ότι πιστεύω πως ο κατώτατος μισθός πρέπει να είναι 2500, αλλά αν με ρωτήσεις με ποιες κινήσεις θα τα βρω δε θα ξέρω να σου πω.


Τώρα έχω ένα άλλο ερωτημα και να σου πω την αλήθεια μόνο σε αυτό θέλω να μου απαντήσεις, γιατί στα παραπάνω δε θα βγάλουμε άκρη και δε θα βγάλουμε άκρη γιατί σκεφτόμαστε με διαφορετικό τρόπο. Δεν είναι κακό αυτό...

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι το εξής...πως γίνεται ρε φίλε να είσαι ΚΚΕ και ταυτόχρονα Παναθηναϊκός; Δηλαδή από τη μια είσαι με το κόμα του λαού που είναι κατά του κεφαλαίου και αυτών που πίνουν το αίμα του κοσμάκη, και από την άλλη υποστηρίζεις μια ομάδα που ουσιαστικά είναι το κράτος. Νομίζω, δε, και σε αυτό μπορεί να βοηθήσεικαι ο Κώστας ως μεγαλύτερος, ότι η "ομάδα του λαού" ήταν ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είχε να κάνει με την ελίτ και καλά...


Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε ότι έχει στοιχεία χιιούμορ το τελευταίο...


ΑΑΑΑΑ...Εϊχα έρθει Αθήνα μια βόλτα και με πήγαν κάτι φίλοι να ακούσω Μαχαιρίτσα, Ζουγανέλη, Μπουλά, Πασχαλίδη. Κούτρα. Απ' όσο ξέρω όλοι Κομμουνιστές δηλώνουν...160 ευρώ παρακαλώ σε ένα τραπέζι 0,5χ0,5 και νταβατζιλίκι 10 ευρώ για πάρκινγκ.Ρε δε γαμιέστε λέω εγώ, κομμουνιστές με καπιταλιστική τσέπη...


Τελειώνοντας να πω και το εξής.Για μενα η ιδανική κομμουνιστική κοινωνία είναι μη εφαρμόσιμη αυτή τη στιγμή στη χώρα μας όπως και στις περισσότερες χωρες του κόσμου. Γιατί; Γιατί το βασικό πρόβλημα είναι η παιδεία τωνανθρώπων. Για να λειτουργήσει ο κομμουνισμός θα πρέπει οι πολίτες να θέλουν να εφαρμοστεί και εδώ δε θέλουν. Εγώ μπορώ να σου δείξω στον δικό μου κύκλο "κομμουνιστές" βολεμμένους με συντάξεις από τα 40 τους κλπ κλπ...Η κοινωνία θα μπορούσε και με καπιταλισμό να είναι μια χαρά, αρκεί οι άνθρωποι να είχαν στοιχειώδεις ευαισθησίες.

Μόνο στη Μαριναλέντα εφαρμόζεται όπως θα έπρεπε. Αλλά είναι άλλο να έχεις να κάνεις με ένα χωριό και άλλο με ένα κράτος.
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 1:46 pm

Λοιπόν στο πιο σημαντικό ερώτημα που έθεσες, γίνεται ρε φίλε, γιατί πολύ απλά αντιλαμβάνομαι το ποδόσφαιρο με βάση την εποχή που το ζω. Κάποτε όντως ισχύει αυτό που λες. Η ομάδα του λαού ας το πούμε έτσι ήταν ο Οσφπ. Χωρίς ομως αυτό να ισχύει 100%. Γιατί και οι οπαδοί του ΠΑΟ δεν ήταν τπτ πλουσιόπαιδα που δεν ξέραν πως να περάσουν την ώρα τους. Αλλά εν συντομία της κουβέντας συμφωνώ. Απλά σήμερα δεν υπάρχουν τα διακριτά όρια που χωρίζουν τις ομάδες ιδεολογικά. Εκτός και αν κάποιος αντιλαμβάνεται εδώ τον Μαρινάκη ως φτωχόπαιδο που τρέχει για την μεγάλη του αγάπη.

Η κοινωνία με καπιταλισμό δεν μπορεί να είναι μια χαρά, γιατί πολύ απλά ο βασικός νόμος του καπιταλισμού είναι τα χρήματα να μαζεύονται σε όλο και λιγότερα χέρια. Και φυσικά γιατί δεν έχει εξαλήψει το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει μια κοινωνία. Την εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο. Είναι μια πιο εξευγενισμένη μορφή σκλαβιάς. Με τέτοιο περιτύλιγμα και τέτοια φιλοσοφία που να σε κάνει να πιστεύεις οτι μπορείς εσύ να την βγάλεις καθαρή, ακόμα και αν όλα γύρω σου γκρεμίζονται.

Επίσης όλοι αυτοί που μου είπες οι τραγουδιστές, πρώτον δεν δηλώνουν κομμουνιστές (με εξαίρεση ίσως τον Πασχαλίδη). Οι άλλοι ΣΥΡΙΖΑ δηλώναν τελευταία. Πάντως επειδή θίγεις ζήτημα που το ξέρω από πρώτο χέρι, σου είπε κανείς οτι οι καλλιτέχνες κάνουν κουμάντο στις τιμές? Όταν πάνε σε ένα μαγαζί, ζητάνε πχ αυτά που θέλουν και από κει και πέρα ο μαγαζάτορας καθορίζει τις τιμές. Πάντως χωρίς να επαινώ τις τιμές τους, αντίθετα μάλιστα, τουλάχιστον ήταν και ένα σωρό ονόματα.

Τέλος αν και όπως λες θα διαφωνήσουμε, το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό, το ΚΚΕ μια χαρά συγκεκριμένη πρόταση έχει. Όχι μόνο για το τι θέλει, αλλά και το πως. Και την λέει. Η έξοδος από την ΕΕ, δεν λέει τπτ από μόνης της αν δεν συνοδευτεί με κάποια πράγματα. Βασικό φυσικά το ποιος θα έχει την εξουσία και πως θα σχεδιάσει την οικονομία. Το ΚΚΕ λοιπόν μιλάει για πανεθνικό σχεδιασμό της οικονομίας, για κρατικοποίηση και αξιοποίηση των βασικών τομέων της οικονομίας, κλπ. Για παράδειγμα. Να αποδεσμευτεί η Ελλάδα και να μπορέσει να αξιοποίησει την αγροτική της παραγωγή. Σήμερα δεν μπορεί να το κάνει, λόγω των δεσμεύσεων της ΕΕ. Πολύ συγκεκριμένο είναι αυτό. Δίνεις την δυνατότητα πρώτον να φύγει κόσμος για την επαρχία, που πριν δεν μπορούσε να οργώσει τα χωράφια του. Η Ελλάδα έχει τεράστιες δυνατότητες που δεν αξιοποιεί. Από μόνο του αυτό θα ήταν τεράστια τόνωση για την οικονομία της. Δεύτερον βάζεις μπρος τις βιομηχανίες που έχεις να δουλέψουν, όχι για κάποιον συγκεκριμένο, αλλά κρατικοποιημένες. Να αναφέρω απλά, τα ναυπηγία του Σκαραμαγκά που τα έχουν Άραβες, τα λιμάνια που τα έχουν οι Κινέζοι πια κλπ. Γενικά η Ελλάδα σαν χώρα έχει τα πάντα. Το θέμα είναι οτι σήμερα είτε δεν τα αξιοποιεί λόγω δεσμεύσεων, είτε τα έχουν στα χέρια τους κάποιοι βιομήχανοι, οπότε τα καρπώνονται αυτοί. Ορυκτό πλούτο τεράστιο, αγροτική παραγωγή, τουρισμό, εναλακτικές μορφές ενέργειας. Τι στα κομμάτια δεν έχει η Ελλάδα και δεν μπορεί να αναπτύξει αλλιώς την οικονομία της?
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 3:39 pm

Για το τελευταίο δεν σχολιάζω γιατί είπαμε, διαφωνούμε στη βάση.

Για το άλλο με τα κέντρα φίλε εγώ διαφωνώ. Όταν μου το παίζεις ιστορίας και ξερω 'γω, λες στον μαγαζάτορα φίλε θα έχεις το μπουκάλι 140 στα δύο πρώτα τραπέζια και στα τελευταία θα το χεις 60. Δε θες; Πάρ' τα κάκαλά μου. όταν είσαι ο Μαχαιρίστσας μπορείς ν ατοκάνεις


Για τις ομάδες, δεν το λέω για σένα, εμείς είμαστε κοντά ηλικιακά και δεν υπάρχουν αυτά. Αλλά η Κανέλη μου φαίνεται περίεργο από τη μία να βρίζει και από την άλλη να πάει και να βάζει το όνομά της δίπλα στου Αλάφούζου. Για να το πω καλύτερα, δε μου φαίνεται περίεργο στη χώρα που ζούμε, απλώς είναι δύο ιδέες που η βάση τους βασίζεται σε διαφορετική βάση.
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 3:51 pm

Ernesto wrote:
Δεν νομίζω. Πουτάνες ήρθαν να γίνουν μετά το 1990 Κώστα. Και μετά το 1990 δεν υπήρχε καν ο τίτλος. Και πριν από αυτό δεν υπερασπίζομαι κανένα πούστη Γκορμπατσόφ κλπ κλπ.
Φυσικά... πριν το 90 δε μπορούσαν ούτε να φύγουν ούτε να έρθουν...
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 4:14 pm

Ο λόγος που δε μπορεί να λειτουργήσει όσο καλά ισχυρίζεται ότι μπορεί το συγκεκριμένο σύστημα είναι ότι η δημιουργία χρειάζεται κίνητρο.
Γι'αυτό τα συστήματα που έχουν λειτουργήσει και οι λαοί τους ευημερούν είναι αυτά που έχουν κρατήσει την ιδιωτική λειτουργία ΜΑΖΙ με την κοινωνική ευαισθησία και αλληλεγγύη.
Η πράξη έχει διδάξει και τα λύνει τα θέματα. Και οι παραπάνω χώρες υπάρχουν στη γη. Απ'τις άλλες δεν υπάρχουν!... καμία, πουθενά! Είναι τυχαίο;

(εξακολουθώ να αναφέρω μόνο την πρακτική - οικονομική πλευρά, και να μην ψάχνω ότι ΟΛΕΣ οι ως τώρα εκφάνσεις του συστήματος, παντού, είναι στυγνά φασιστικές και εγκληματικές, στο όνομα του λαού φυσικά)
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 EmptyWed May 16, 2012 5:32 pm

Χρήστο και εγώ το ίδιο λέω σε αυτό. Αλλά πίστεψε με. Ελάχιστοι καλλιτέχνες το κάνουν αυτό στον κόσμο. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Και πραγματικά δεν ξέρω τι περιθώρια έχουν. Γιατί οι μαγαζάτορες είναι μεγάλη κλίκα. Τώρα για την Κανέλη, έβαλε το όνομα της στο να γίνει η ομάδα λαϊκής βάσης. Όχι οτι θα γίνει ποτέ πραγματικά λαϊκής βάσης, αλλά έτσι θέλουμε να είναι οι ομάδες. Μην ξεχνάς ότι όταν πήγαν να την μπλέξουν την Κανέλη με την προεδρία της ομάδας, έφαγαν άκυρο. Τώρα απλά συμμετέχει σε μια κίνηση του να βάλει λεφτά. Δεν νομίζω οτι είναι κάτι αυτό.

Τες πα, ας το κλείνουμε το θέμα, γιατί αν πιάσω να απαντήσω στον Κώστα τώρα, θα γυρίσουμε 50 ποστ πίσω και θα ξαναπάμε από εκεί...
Back to top Go down
Sponsored content





ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 4 Empty

Back to top Go down
 
ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;
Back to top 
Page 4 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» 15-31/ΜΑΙΟΥ 2012
» ΣΚΔ 14-16/1/2012
» Δ-Τ-Τ-Π-Π-Σ-Κ (24-25-26-27-28-29-30 Μαΐου)...κερασμένο...
» Π-Σ-Κ-Δ (30 Απριλίου,1-2-3 Μαίου)
» Δ-Τ-Τ-Π-Π-Σ-Κ (17-18-19-20-21-22-23 Μαϊου 2010)...Επιθυμία

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
BETMINDS.EU :: Στοίχημα :: Κουπόνι Ημέρας-
Jump to: