BETMINDS.EU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Από παίχτες για παίχτες
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 Ημερα μνημης

Go down 
+2
barboua
pontiak
6 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
KAISARAS

KAISARAS


Number of posts : 2255
Age : 45
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 2008-11-08

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyThu Jun 11, 2009 12:13 am

ΕΑΝ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟΙ, ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΥΠΟΝΟΜΟ ΑΝΑΔΥΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΧΑ, ΟΧΙ ΟΡΑΜΑ.
ΒΛΕΠΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΞΟΙ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ. ΒΛΕΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΞΟΙ ΜΝΗΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΚΟΜΜΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.
ΕΑΝ ΕΣΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ Κ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΕΡΝΑΣ Κ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.

ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΙ ΓΡΑΦΕΙΣ.
Η ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΜΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.
ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΟΛΙΑΣΕΙ, ΑΥΤΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ.
ΔΕ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΟΜΩΣ Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ. Κ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΛΟΓΟ.
Η ΠΕΙΝΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ. Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΠΟΥ ΠΕΙΝΑΕΙ. Κ ΔΕ ΘΑ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ Κ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ.
ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΤΕ Κ ΑΥΤΑ ΚΛΩΤΣΑΝΕ. Κ ΟΤΑΝ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ.
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyThu Jun 11, 2009 9:38 am

Είπα ότι δεν φαίνεται να υπάρχει εξαιρετική περίπτωση τύπου Ομπάμα, αλλά πρέπει να ψάχνεις και να επιλέγεις κάποιους που τουλάχιστον είναι ικανότεροι και καλύτεροι από άλλους (και εννοώ μέσα στο ίδιο κόμμα, όχι ανάμεσα σε κόμματα μόνο).

Είπα ότι οι χώροι είναι δεδομένοι, όχι το κόμμα ή τα κόμματα που καλύπτουν τον κάθε χώρο.

Και φυσικά δεν είπα ότι τα πράγματα πάνε καλά, ούτε ότι δε θα δούμε και πολύ σοβαρές αντιδράσεις. Αυτό που βρίσκω τραγικό είναι ότι στο κλίμα της ισοπέδωσης, αρχίζουν να έχουν απήχηση απόψεις του τύπου ότι η δημοκρατία δεν λειτουργεί και χρειάζεται σωτήρας για να συμμαζέψει την κατάσταση. Φυσικά αυτοί το που υποστηρίζουν σαν την ιδανική λύση για τη διαφθορά, αγνοούν το βασικότατο και χωρίς εξαίρεση κανόνα ότι το μέγεθος της διαφθοράς είναι ακριβώς ανάλογο της συγκέντρωσης της εξουσίας.
Back to top Go down
seirios
Moderator
seirios


Number of posts : 502
Age : 64
Registration date : 2008-11-06

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyThu Jun 11, 2009 4:06 pm

ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,ΑΠΟΨΕΙς ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ,ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΚΑΙ ΞΥΛΙΝΑ ΛΟΓΙΑ ....
ΦΙΛ ΕΜΕΙΣ ΓΙ" ΑΛΛΟΥ ΚΙΝΗΣΑΜΕ ΓΙ" ΑΛΛΟΥ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.....
ΛΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΟ ΣΑΙΤ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ?? Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyFri Jun 12, 2009 8:38 pm

Παιδια,εγω την Κυριακη ημουν Χαλκιδικη και δεν ψηφισα.Ειχα κατασταλαξει ομως οτι και Θεσσαλονικη να ημουν δε θα ψηφιζα και δε θα ψηφιζα γιατι πραγματικα δεμ ηξερα τι να ψηφισω.Το να ριξω λευκο η ακυρο εγω το θεωρω μαλακια.Προτιμω να μην παω παρα να ριξω λευκο.
Συνηδοτοποιημενα δε θελησα να ψηφισω καταρχην γιατι δε θεωρησα κανεναν αξιο να παρει την ψηφο μου.Μετα δεν ψηφισα γιατι ενω εχουμε να κανουμε με ευρωεκλογες,ολοι ανηγαγαν αυτες σε εθνικες εκλογες.Περα απο δυο τρεις δεν ηξερα καν ποιοι ειναι αυτοι που κατεβαινουν,δεν τους ακουσα ποτε για να σχηματισω γνωμη και δε μου παρουσιασαν ποτε καποιο προγραμμα που να αφορ την ευρωβουλη.Να παω να ψηφισω τι λοιπον? Κατι που δεν ξερω? να παω να ριξω ας πουμε οτι να ναι?

Απο κει και περα,σε οσες εκλογικες αναμετρησεις εχω συμετασχει ,παντα πριν εκανα τις εξης σκεψεις.Η μια ηταν οτι απο τη στιγμη που τα δυο κομματα δε μου προσφερουν απολυτως τιποτα τοοοοσα χρονια,πρεπει να στραφουμε καπου αλλου ωστε να δωσουμε καποιο μηνυμα.Εγω θα διαφωνησω με τον Αλεξ στο οτι μπορει να σποασει ο δικοματισμος.Και θα διαφωνησω διοτι τα υπολοιπα κομματα ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα.Δεν μπορω να φανταστω καποιο αλλο κομμα να κυβερνα κι αυτο γιατι απο τις θεσειθς τους μονο και μονο σου προκαλειται γελοντας.Ουσιαστικα λοιπον,δεν ψηφιζεις αυτον που θεωρεις καταλληλοτερο να κυβερνησει,απλα δεν ψηφιζεις τους δυο.Και τι κερδιζεις ετσι?Εχει εδω και χρονια που μετα απο καθε εκλογικη αναμερηση βγαινουν ολοι και λενε πηραμε το μηνυμα και πηραμε το μηνυμα.Ε πως το πηρατε το μηνυμα βρε μαλακες ανθρωποι??
Το δευτερο σκελος των σκεψεων μου ειναι το εξης.Λεω οτι στις εκλογες ψηφιχζεις αυτον που θεωρεις καλυτερο.Αν ειμαστε ρεαλιστες οι επιλογες τις οποιες εχεις ειναι οι δυο γνωστες.Επομενως καλεισαι να διαλεξεις μεταξυ αυτων των δυο.
Εχω την εντυπωση οτι δεν κανω μονο εγω αυτες τις σκεψεις.Δεν μπορω πλεον να κτηγορησω καμια λογικη και καμια αποψη.Δεχομαι και αυτον που λεει οπτι δεν ψηφιζω γιατι ... να πανε να γαμηθουν ολοι τους,δεχομαι κι αυοτο που θα ψηφισει πασοκ η νδ με την αιτιολογια οτι καποιος απο τους δυο θα κυβερνησει αναγκαστικα οποτε απο αυτους εχω να επιλεξω.Δεχομαι και ολους οσους θα ψηφισουν κατι αλλο για αντιδραση.Ολα εχουν τη λογικη τους.

Θα συμφωνησω απολυτα με μια φραση του Αλεξ οτι για ολα ευθυνεται η νοοτροπιας μας.Και θα συμπληρωσω και την παιδεια μας.Οχι το μορφωτικο μας εποιπεδο,αλλα την παιδεια μας.
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyTue May 18, 2010 9:38 pm

19 Μαιου και αλλη μια χρονια διχως ανγνωριση της γενοκτονιας του ποντιακου ελληνισμου.

Το 1994 ψηφιστηκε στη βουλη να γινει η 19 Μαιου ημερα μνημης για τη δυετρη μεγαλυτερη γενοκτονια(μετα των εβραιων) που σημειωθηκε τον αιωνα που πριν λιγα χρονια μας περασε.

19 Μαιου του 1919 αποβιβαστηκε ο Μουσταφα Κεμαλ στην Σαμψουντα και ξεκινησε το δευτερο και σκληροτερο μερος της γενοκτονιας των προγονων μας. Μια γενοκτονια που απο το 1916 εως το 1921 συστηματικα προσπαθησε να εξοντωση το ποντιακο στοιχειο χωρις ομως να τ ακαταφερει.

Την ωρα που εμεις πενθουμε οι Τουρκοι γιορταζουν.

Να θυμισω πως ο νυν πρωθυπουργος εχει καταθεσει στεφανι στον κεμαλ, ενω δεν ηταν λιγοι εκεινοι που θελησαν να δωσουν το ονοματου σε δρομο της Θεσσαλονικης (οπου και γεννηθηκε)

φετος προς εκπληξη πολλων το σουηδικο κοινοβουλιο αναγνωρισε την Ποντιακη γενοκτονια

353,000 ψυχες ανθρωπων περιμενουν δικαιωση και αργα η γρηγορα θα ερθει.


ετσι καποιες σκορπιες κουβεντες για να μην ξεχναμε...
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyThu May 19, 2011 10:36 am

Άλλη μια χρονιά πέρασε και οι 353000 ψυχές περιμένουν δικαίωση...

Ούτε αυτό είμαστε άξιοι να κάνουμε τελικά...

Back to top Go down
barboua
Moderator
barboua


Number of posts : 2631
Age : 58
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 2008-11-06

Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 EmptyThu May 19, 2011 1:27 pm

Στο Δεκέμβριο 2007 η Διεθνής Ένωση Μελετητών Γενοκτονιών (International Association of Genocide Scholars ή IAGS) αναγνώρισε επίσημα τη γενοκτονία των Ελλήνων, μαζί με την γενοκτονία των Ασσυρίων, και εξέδωσε το εξής ψήφισμα[6]:
«ΕΚΤΙΜΩΝΤΑΣ ότι η άρνηση μιας γενοκτονίας αναγνωρίζεται παγκοίνως ως το έσχατο στάδιο γενοκτονίας, που εξασφαλίζει την ατιμωρησία για τους δράστες της γενοκτονίας, και ευαπόδεικτα προετοιμάζει το έδαφος για τις μελλοντικές γενοκτονίες,
ΕΚΤΙΜΩΝΤΑΣ ότι η Οθωμανική γενοκτονία εναντίον των μειονοτικών πληθυσμών κατά τη διάρκεια και μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, παρουσιάζεται συνήθως ως γενοκτονία εναντίον μόνο των Αρμενίων, με λίγη αναγνώριση των ποιοτικά παρόμοιων γενοκτονιών, εναντίον άλλων χριστιανικών μειονοτήτων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας,
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΑΙ ότι είναι πεποίθηση της Διεθνούς Ένωσης των Μελετητών Γενοκτονιών, ότι η Οθωμανική εκστρατεία εναντίον των χριστιανικών μειονοτήτων της αυτοκρατορίας, μεταξύ των έτων 1914 και 1923, συνιστούν γενοκτονία εναντίον των Αρμενίων, Ασσυρίων, Ποντίων και των Έλλήνων της Ανατολίας.
ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΤΑΙ η Ένωση να ζητήσει από την κυβέρνηση της Τουρκίας να αναγνωρίσει τις γενοκτονίες εναντίον αυτών των πληθυσμών, να ζητήσει επίσημα συγγνώμη, και να λάβει τα κατάλληλα και σημαντικά μέτρα προς την αποκατάσταση (μη επανάληψη).»
Οι τουρκικές κυβερνήσεις αρνούνται πως υπήρξε γενοκτονία και τοποθετούν επισήμως το θάνατο των Ελλήνων στα πλαίσια των ευρύτερων απωλειών του πολέμου, του λιμού ή άλλων κοινωνικών αναταράξεων.[1].
Back to top Go down
Sponsored content





Ημερα μνημης - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Ημερα μνημης   Ημερα μνημης - Page 2 Empty

Back to top Go down
 
Ημερα μνημης
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
BETMINDS.EU :: ΓΕΝΙΚΑ :: Χαλαρή κουβέντα-
Jump to: