BETMINDS.EU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Από παίχτες για παίχτες
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;

Go down 
5 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 6:50 pm

ο ΣΑΡΑΣ είναι ΘΕΟΣ ότι κι αν γίνει
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 7:10 pm

εδώ κλαίμε γιατί τό'χαμε... κάνε το γαμημένο σουτ αγόρι μου κι ας πάει και στην κερκίδα

Γυρνάμε ολόψυχα στο γαύρο!
(μη νομίσει κανείς ότι κοροϊδεύω... τώρα είμαι φανατικά με γαύρο)
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 7:38 pm

ΕΣΚΑΣΑ ρε πούστη μ'αυτό... ΕΣΚΑΣΑ όσο λίγες φορές γιατί τώρα έπρεπε να τους το σκάσουμε αυτό το πακέτο.... γιατί μπορούσαμε και γιατί τους είχαμε τους "σουπερ"... ευτυχώς που είμαι νέος, συνηθισμένος στις στραβές και έχω και ρακή και αντέχω Very Happy

Μετά το γαύρο... Θα τους γαμήσουμε όλους με την Ελευθερία....
Back to top Go down
barboua
Moderator
barboua


Number of posts : 2631
Age : 58
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 8:08 pm

Kρίμα για την Πανάθα εγώ πούλησα κα ιεβγαλακαι κέρδος,αΛΛΆ ΕΠΕΙΔΉ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ παω στην μικρή πούλησα (ευτυχώς)
Κουφάλες κοράκια παρτα παρτα παρτα παρτα παρτα παρτα παρτα παρτα
ΠΑΜΕ ΓΑΥΡΕ ΓΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 211723 afro afro afro afro afro
Back to top Go down
barboua
Moderator
barboua


Number of posts : 2631
Age : 58
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 8:12 pm

ΕΙΜΑΙ ΤΣΑΤ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ Smile
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 8:14 pm

όλοι βγάλαμε κέρδος ρε Νικόλα (ή μάλλον όλοι) Δε σκάσαμε γιατί δε βγάλαμε κέρδος στο στοίχημα... σκάσαμε γιατί τους είχαμε....

σπανούλης και πάμε τώρα γι'άλλα
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 9:19 pm

Εγώ δεν έβγαλα κέρδος γιατί μέχρι και στην τελευταία επόθεση αγόρασα ΠΑΟ. Έχασα φυσικά μόνο ένα μικρό ποσό... Τώρα λέω να πάρω Μπάρτσα, μιας και λογικά θα μειώσει κάποια στιγμή και θα μπορέσω να τα πάω τούμπα...
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 9:41 pm

μπράβο ρε γαύρε,,, κράτααααααααααααααααααα!
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 10:02 pm

άλλα ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΓΑΥΡΟ
Γιατί έτσι έπρεπε... και δυστυχώς τον χαλάσαμε εμείς τον ελληνικό τελικό....
Ναβάρο; Τι μας έλεγες παλιότερα; γουτσου γουτσου... πέρσι απ'τον έναν, φέτος απ΄τον άλλον... με ποικιλία, μην πλήξεις....
Ξανά χίλια μπράβο στο γαύρο (με τη ζήλεια ότι είχε τους καημένους) Τι να κάνουμε; Έπρεπε να είχαμε ελληνικό τελικό στην Πόλη για να μαθαίνουν μερικοί.... αλλά δεν έκατσε...


Last edited by suspect on Fri May 11, 2012 10:44 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 10:21 pm

Και εδώ χασούρα. Βάλε το 3ποντο στα 20 δευτερόλεπτα ρε Μπάρτσα και χάσε μετά. Αγόρασα Μπάρτσα μέχρι και στο 6.5... Και δεν μπόρεσα να πουλήσω ποτέ. Μαλακία...
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 10:36 pm

κανονίστε κωλόγαυροι τώρα...
Σας την κουράσαμε την ΤΣΣΚΑ, σας την τρομάξαμε... μη μας κάνετε ρόμπα.... φάτε τους ζωντανούς
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 10:43 pm

suspect wrote:
Ernesto wrote:
Όχι Κώστα. Απλά πως γίνεται να κάνει κάτι για τους εργαζόμενους, από την στιγμή που δεν θα έρθει σε ρήξη με κανέναν? Το ΚΚΕ έχει την άποψη οτι εντός ΕΕ δεν μπορείς να πάρεις κανένα μέτρο υπέρ των εργαζομένων. Μέχρι τώρα δεν έχει πέσει έξω σε τπτ ρε φίλε. Εγώ λέω οτι ούτε η εκτίμηση αυτή είναι λάθος. Δεν μπορείς να παλατζάρεις σε δύο βάρκες. Δεν γίνεται να είναι κερδισμένος και το αφεντικό και ο εργάτης. Το αφεντικό είναι χαρούμενος όταν μειώνει τον μισθό του εργαζόμενου. Πως γίνεται να κάνεις τον εργάτη κερδισμένο? Απάντα μόνος σου. Εδώ είμαστε και θα το δεις. Ο ΣΥΡΙΖΑ που πούλησε ελπίδα, δεν θα μπορέσει να κάνει τπτ ακόμα και αν κυβερνήσει. Και σαν μεγαλύτερος που είσαι, θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα οτι ο ΣΥΡΙΖΑ μοιάζει με το ΠΑΣΟΚ του 81... Φουλ λαϊκισμός και ελπίδα. Και μετά τσαπού και μέτρα ενάντια στον λαό. Εδώ είμαστε. Έχει μπολιάσει η ΠΑΣΟΚίλα όμως μέσα μας και είναι δύσκολο να την αποβάλουμε.

Παύση τώρα, πάμε για το 7ο αστέρι...
Έστω ότι έχεις δίκιο...
Τώρα δηλαδή και με την τωρινή του πολιτική στάση ποιον ακριβώς εργάτη/εργαζόμενο βοηθάει και σε τι; Θα τον βοηθούσε περισσότερο ή όχι μπαίνοντας και αγωνιζόμενο στο ΥΠΑΡΚΤΟ παιχνίδι; Το οποίο ΥΠΑΡΚΤΟ παιχνίδι ο κόσμος δείχνει να το δέχεται, αλλά ζητάει βοήθειες. Εσύ του λες ότι δε σε βοηθάω αν δεν μου παίξεις το παιχνίδι που θέλω εγώ; Και απορείς αν σου λένε ότι έχεις ένα κλειστό αυτοϊκανοποιούμενο κλαμπ;

(εντελώς παρενθετικά, γιατί το βασικό είναι το παραπάνω. γενικότερα μιλώντας και πάνω σ'αυτά που λες για να μη λέμε και ό'τι νά'ναι,
α) Καμία ΕΕ και κανείς ποτέ στην ιστορία δεν εμπόδισε κανέναν, να πάρει μέτρα υπέρ οποιουδήποτε, και να μοιράσει τα λεφτά όπως του καυλώσει, αρκεί να βγάζει λεφτά...
β) όταν μιλάς για "αφεντικά" και "εργάτες" στην Ελλάδα, μιλάς στη συντριπτική πλειοψηφία για επιχειρήσεις του 1, των 3 και των 10 εργαζομένων. Αν εσύ αύριο πάρεις έναν υπάλληλο στο μαγαζί σου θα είσαι αφεντικό... Θα ανήκεις στους "εχθρούς" σου;
)

Νέα παύση πάμε για 2ο ημίχρονο


Επειδή το δέχεται ο κόσμος δεν πάει να πει οτι είναι και σωστό. Ο κόσμος πολλά δέχεται κατά καιρούς. Και για πολλά χρόνια δεχόταν και το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Βασικά και τώρα τους δέχεται ακόμα αλλά τες πα. Οι προτιμήσεις του κόσμου δεν είναι πάντα ορθές. Ένα κόμα όμως κρίνεται από τις επιλογές του. Και ειδικά από το ΚΚΕ ο κόσμος είτε συμφωνεί μαζί του, είτε όχι, έχει πολλές απαιτήσεις. Φαντάσου οτι ένα λάθος του, αυτό της Βάρκιζας, ακόμα σχολιάζεται. Οπότε δεν πάει να κάνει κάτι έτσι απλά.

Τώρα φυσικά και όχι δεν θα βοήθαγε με το να συμμετέχει σε μια πιθανή "αριστερή" κυβέρνηση". Γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσε να πάρει κανένα μέτρο φιλολαϊκό και θα γέμιζε με απογοήτευση τον κόσμο. Και μετά πίστεψε με, δεν θα αναγνώριζε κανείς, οτι έλεγε οτι κια αυτός το ήθελε το ΚΚΕ στην κυβέρνηση. Όπως και το ΚΚΕ, θα είχε κάνει εκπτώσεις στην πολιτική του. Πάρε λοιπόν μερικά παραδείγματα. Γαλλικό ΚΚ. Συμμετείχε στην κυβέρνηση που βομβάρδισε την Γιουγκοσλαβία. Ωραίοι αριστεροί έτσι? Ιταλία και Νταλέμα. Από τον ένα αντεργατικό νόμο, στον άλλο. Δανία, τα φιλαράκια του ΣΥΡΙΖΑ, μιας και συμμετέχουν μαζί στην ευρωπαϊκή Αριστερά, το πρώτο μέτρο που πήρε με το που μπήκε στην κυβέρνηση, ήταν αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης.
Εδώ στην Ελλάδα, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, στην ΓΕΝΟΠ, στους ιδιωτικούς υπαλλήλους κλπ κλπ, ψήφισαν μειώσεις μισθών. Σου φαίνεται πολύ αριστερό αυτό? Εμένα όχι. Για να μην πω, οτι ποτέ μα ποτέ δεν έχουν δηλώσει το λάθος τους για την υπογραφή της συνθήκης του Μάαστριχτ, που είναι ο ακρογονιαίος λίθος για όλα αυτά που γίνονται σήμερα.

Θες να πάμε παρακάτω? Κουβέλης. Κωλοτούμπας. Καιροσκόπος και επικύνδυνος. Πριν τις εκλογές. Δεν συνεργάζομαι. Μετά τις εκλογές, συνεργασία με τον ΣΥΡΙΖΑ, αρκεί να μην είναι μέσα το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Μετά από λίγο, πρόταση Κουβέλη για οικουμενική.

Στους άλλους δεν πάω καν.

α) Η ΕΕ ρε φίλε είναι μια ένωση που εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα. Και αυτά δεν είναι τα δικά μας. Οπότε φυσικά και υποχρέωσε. Όλα είναι αποφάσεις της ΕΕ. Ο Σηφουνάκης προεκλογικά ακόμα δήλωσε για την απόφαση της ΕΕ για ενιαίο μισθολόγιο στην ΕΕ, ώστε να αντιμετωπιστούν οι αναδυόμενες οικονομίες της Ασίας. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Μισθοί κάτω των 300 ευρώ. Για τις δεσμεύσεις της ΕΕ δεν γνωρίζεις? Οτι δεν μπορείς να παράγεις οτι έχεις δυνατότητα, αλλά μόνο οτι σου αναλογεί από τον καταμερισμό που γίνεται στα πλαίσια της ΕΕ? Μην με τρελάνεις βραδιάτικα. Ακόμα και για τα σφυρίγματα των διατητών η ΕΕ φταίει.

β) Όταν κάνω λόγο για αφεντικά και εργάτες, σε πρώτη φάση μιλάω για τους βασικούς τομείς της οικονομίας. Λιμάνια, αερογραμμές, ναυπηγία, πετρέλαια, δρόμοι και εθνικά δίκτυα, τηλεπικοινωνίες, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, βιομηχανία, ορυκτός πλούτος. Αυτά καθορίζουν την οικονομία μιας χώρας και όχι το δικό μου το μαγαζάκι. Αν αλλάξουν όλα αυτά, θα μπορώ και εγώ στο μαγαζάκι μου, να έχω υπάλληλο που θα δουλεύει με τους ίδιους όρους. Γιατί και η δικιά μου δουλειά θα είναι μεγαλύτερη.

Υ.Γ. Κρίμα ρε Πανάθα. Κρίμα, γιατί αυτή η ομάδα των τελευταίων 15 χρόνων άξιζε να τελειώσει με κάτι πιο μεγάλο από μια 3η ή 4η θέση.
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyFri May 11, 2012 10:52 pm

Σε τι και πώς βοηθάς αυτή τη ζόρικη για το λαό στιγμή; μου λες; Με παρελάσεις του ΠΑΜΕ στο Σύνταγμα;
Ψάχνεις ακόμα τη Βάρκιζα; Ούτε τότε βοήθησες το λαό για τον οποίον κόπτεσαι...
Πότε έχεις βοηθήσει; Πραγματικά και πρακτικά; Πέρα από την ιδεολογία η οποία σαφώς έχει σπρώξει πράγματα διεθνώς και είναι πολύ χρήσιμη... Αλλά πρακτικά και αποτελεσματικά, πότε βοήθησες τους εργάτες της Ελλάδας;
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySat May 12, 2012 9:00 am

Ε τώρα σόρυ αλλά λες λαλακίες ρε Κώστα. Το ΚΚΕ είναι καθημερινά σε όλους τους αγώνες των εργαζομένων. Με όλες του τις δυνάμεις. Και στέκομαι στο σήμερα. Να μην πάω στην ιστορία γιατί αυτό που είπες ήταν μέγιστη αδικία. Ποιος πρωτοστάτησε δηλαδή στον πόλεμο ενάντια στους Γερμανούς? Ο Φούφουτος? Ποιος έφτιαξε το ΕΑΜ? Και μετά από αυτό. Χούντα κλπ. Ακόμα και μετά τις δύσκολες στιγμές της διάσπασης την περίοδο 90-92, ποια ήταν η στάση του ΚΚΕ? Σου είπα και πριν. Την συνθήκη του Μάαστριχτ που είναι το αλφαβητάρι των αντεργατικών νόμων που έχουν περάσει τόσα χρόνια, δεν το ψήφισα, κόντρα σε όλα και σε όλους. Για ρώτα σήμερα τους Χαλυβουργούς που έχουν 7 μήνες απεργία αν τους βοηθάει ή όχι.

Τον λαό σήμερα τον βοηθάς με το να μην μπαίνεις σε μια τέτοια κυβέρνηση, με το να μην του δημιουργείς αυταπάτες οτι κάτι καλό μπορεί να κάνει αυτή η κυβέρνηση. ΔΕΝ μπορεί να κάνει τπτ καλό. Ακόμα πες και να δώσει κάτι πάνω στους μισθούς δεν λέει τπτ. Γιατί πολύ απλά όταν σου έχουν πάρει το πιάτο μετο φαϊ δεν λέει τπτ αν σου δώσουν μισή φέτα ψωμί.

Αν η διακυβέρνηση είναι αυτοσκοπός, ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν κάνει παρέα με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ? Και μέσα από εκεί να βοηθήσει και καλά? Γιατί διαφωνεί λέει. Ε και εμείς διαφωνούμε με τον ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί για μας είναι λάθος αλλά για τον ΣΥΡΙΖΑ σωστό? Έλεος πια, με αυτο το αντιΚΚΕ κλίμα. Και δεν μιλάω για σένα. Με τνο ΣΥΡΙΖΑ διαφωνούμε κάθετα, οριζόντια και διαγώνια. Με τον ΣΥΡΙΖΑ έχουμε και την εμπειρία του παρελθόντος και δεν είναι φερέγγυος ρε φίλε. Προσπάθησαν να διαλύσουν το ΚΚΕ το 1990 και δεν τα κατάφεραν. Νομίζουν οτι θα πάρουν τώρα την ρεβάνς και θα τα καταφέρουν. Ε δεν πρόκειται.

Και κοίτα να δεις. Αν θέλαμε θα κάναμε και εμείς καραμέλα το να συνεργαστεί η Αριστερά. Κι θα βάζαμε όρους που δεν πρόκειται να τους δεχθεί ο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι αυτό, του να δημιουργήσουμε εντυπώσεις. Γιατί είναι ψεύτικη προσπάθεια.

Αλλά πες μου κάτι αν θες. Δεν σε προβληματίζει γιατί ο Τσίπρας έλεγε προεκλογικά ψέμματα για την συνεργασία της Αριστεράς για να πάρουν το μπόνους των 50 εδρών? Ή για να κερδίσουν τις μονοεδρικές? ΨΕΜΜΑΤΑ ρε φίλε... Δεν σε προβληματίζει το γιατί τα έλεγε?
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySat May 12, 2012 12:43 pm

Δεν είναι κατάλληλος και βολικός ο χώρος να φτάσουμε σε πλήρη πολιτική συζήτηση. Οϋτε έχω πρόθεση να υπερασπιστώ κανέναν Τσίπρα ή οποιονδήποτε. Το βασικό που ήθελα να σου πω, στο είπα... Το αν και πώς θα το σκεφτείς ή θα το αξιολογήσεις, δέστο εσύ.

Ένα θα πω μόνο ακόμα γιατί δεν ανέχομαι τις προσβολές;
ΔΕ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΛΑΛΑΚΙΕΣ... Μαλακίες μπορεί να λέω πολλές, αλλά λαλακίες ποτέ Very Happy οπότε συμμαζέψου και πρόσεχε τα λόγια σου!
Back to top Go down
barboua
Moderator
barboua


Number of posts : 2631
Age : 58
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySat May 12, 2012 3:51 pm

Θα μιλήσω και εγώ σαν λίγο παλιότερος, για το πως βλέπω εγώ τα πράγματα...Απλά και ωραία με όλο το σεβασμό στις απόψεις του καθενός..
Με λίγα λόγια...δε μπορεί κατά τη γνώμη μου να ανήκω σε ένα κομματικό μηχανισμό οποιουδήποτε κόμματος και θεωρώ άστοχο κάποιος να γράφεται σαν μέλος και να γίνεται μέλος του κοπαδιού,αυτό με προσβάλει.Γιατί όμως; γιατί δε μπορεί να συμφωνώ σε ότι λέει ο κάθε αρχηγός..οπότε θα πρέπει να κάνω κριτική στον αρχηγό δηλ.στο κόμμα....Οπότε χέστα δεν υπάρχει και τα λέω και από εμπειρίες που είχα σε φοιτητικές παρατάξεις και από φίλους ....Ειδικά
Γιάννη το κόμμα σου είναι το πλέον άοσμο το πλέον προβλέψιμο και το πλέον αλλού για αλλού σε άλλες εποχές σα να λέμε.Και ήταν από την εποχή μου στα 80's..... Τι να μου πει η Παπαρήγα ρε Γιάννη...όλο τα ιδια λέει,αφού της ειπαν στην τηλεόραση αν γινόταν κυβέρνηση τι θα έκανε και έβγαλε σπυριά....και άρχισε να λέει ότι μόνο αντιπολιτευση έχει χάρη και λαλακίες..και ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πας σε ένα συνδικάτο να το βάλεις να κάνει απεργία; What a Face What a Face What a Face What a Face ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ......Να ξεχάσω τα ΚΝΑΤ που έμπαιναν στα ΤΕΙ και οπουδήποτε αλλού να επιβάλλουν κάποια απεργία............Να ξεχάσω οπουδήποτε μπορούν απειλούν όποιον έχει αντίθετη γνώμη σε απεργία..που είδες τη δημοκρατία; εκτός αν εννοείς τύπου Στάλιν ποσοστά,μόνο που στον Στάλιν δεν κουνιόταν κανείς,αλλιώς τον έτρωγε η Σιβηρία ..πλέον γνωστά αυτά.... ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ και ας εχει την πιο ανθρώπινη ιδεολογία από πίσω,άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας....
Τώρα για τα περί μνημονίου και εκλογών σίγουρα και αναγκαστικά΄, βρέθηκε κάποιος Τσίπρας που θα μπορούσε να λεγόταν και αλλιώς,δεν με ενδιαφέρει,μαγκιά του για να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά,...και ο Θεός βοηθός , δεν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή καλώς ή κακώς...εγώ φήφισα κάποιο άλλο μικρό καινούργιο κόμμα, αλλά τώρα μάλλον θα ψηφίσω Τσίπρα, για να τελειώνουμε και με τους απατεώνες δεινόσαυρους και για να δούμε τι θα βγει....Το ΚΚΕ ζει αλλού, για αυτό έχει μια σταθερότητα αξιοζήλευτη μπορώ να πω..όσοι το έχουν δεχτεί το ψηφίζουν, νέοι ψηφοφόροι είναι της τάξης μέχρι 2% να βάλω; παραπάνω δενννννννννννννννννν.Εκτός και αν μπει στην εποχή του και ξεκολλήσει από τα ίδια και τα ίδια....
Να σου πω φίλε Γιάννη,αν είχα πατέρα που ήταν στο κόμμα και σε οποιοδήποτε κόμμα σίγουρα θα είχα επηρεαστεί και εγώ και το θεωρώ φυσιολογικό ως ένα σημείο, πως θα αντιδρούσα δε ξέρω να μην κάνω τον ξύπνιο.Πάντως έχω οικογένεια κολλητού μου που ο πατέρας ήταν βασιλικός και τα 4 παιδιά ούτε καν δεξιοί δεν βγήκαν,ό ενας μάλιστα ήταν δημοσιογράφος του Ριζοσπάστη!!!αν θέλεις σου λέω και όνομα στα ιδιαίτερα...Τό δεύετρο παιδί Πασόκ και τα 2 τελευταία(πήραν χαμπάρι ευτυχώς..για μένα λέω..) ανένταχτοι μεμονωμένοι Μαγκιά τους,πήγαινα σπίτι τους και διάβαζα από βραδυνή, τα νεα, ριζοσπάστη μέχρι το αντί το περιοδικό!!!!!!!!!!!Μιλάμε τσακωμοί σε πολιτισμένα πλαίσια πάντα..πολύ καλό ένα μωσαικό της κοινωνίας....
Κρατήθηκα κάποιες μέρες και είπα, κάτσε να μη παρεξηγηθούμε για τα πολιτικά αλλά αφού ομιλείται είπα και εγώ από σεβασμό στον εαυτό μου να μιλήσω για τα καθέκαστα...Αν παρεξηγήθηκες Γιάννη κακώς, είπα την γνώμη μου απλά και μόνο για το κόμμα που υποστηρίζεις και όχι για σένα,επειδή το υπερασπίστηκες έτυχε να έχω άλλη άποψη και την υπερασπίστηκα....ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ....
ΛΕΒΕΝΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 907572 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 907572 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 907572 ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 907572


Last edited by barboua on Sat May 12, 2012 8:08 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySat May 12, 2012 5:16 pm

¨Εχω κάνει τόσες φορές αυτή τη συζήτηση προσφάτως που πραγματικά κουράστηκα.

Ως άνθρωπος 25 που ψάχνω τι θα ψηφίσω και μπαίνοντας να διαβάσω το πρόγραμμα του ΚΚΕ βλέπω ότι πρόκειται για πρόγραμμα του 1996 λέω "εντάξει" και απλά προχωράω παρακάτω.
Είναι ωραία αυτά που έγραψε ο μΑρξ, αλλά ήταν το 1700. Οφείλεις να προσαρμόζεσαι στην εποχή και στα γεγονότα.

Όταν η Ελλάδα καίγεται δεν μπορείς να βγαίνεις και να λες "στα @@@ μου εμένα, εγώ σου 'λεγα ότι διαφωνώ με το Μάασρτιχτ". Αυτό δεν είναι πολιτική, δεν είναι τίποτα.

Το ΚΚΕ δεν ακσεί καν αντιπολίτευση κατ' εμέ. Κάνει κριτική, μονίμως κριτική, αλλά λύση δεν παρουσιάζει ποτέ.


Πέραν του ΚΚΕ, ο κομμουνισμός όπου εφαρμόστηκε "θεωρητικά", απότελεσε μια άλλου χρώματος δικτατορία.


Αυτά δεν είναι συζητήσεις για φόρουμ νομίζω.


Πάντως, και κλείνοντας, Κομμουνιστής δήλωνε και ο Στάλιν ο οποίος έσφαξε ένα μεγάλο αριθμό Πόντιων διωγμένων από την Πατρίδα, απλού κοσμάκη δηλαδή, που έψαχνε το αύριό του.



«Αλίμονο στον νέο που δεν πέρασε στα νιάτα του από την Αριστερά, αλλά τρις αλίμονο σε εκείνον που πέρασε και έμεινε»!
Τσώρτσιλ
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySat May 12, 2012 6:00 pm

(μόνο επειδή αναφέρθηκε το 90 παραπάνω... ΜΙΑ συνεργασία του ΚΚΕ ξέρω ως αυτόπτης τα τελευταία 40 χρόνια... ήταν με το Μητσοτάκη για να διαλύσουν το ΠΑΣΟΚ και να τσιμπήσουν τα λάφυρα... συνεργασίες "υπέρ του λαού" δεν έχω δει ακόμα, και φαίνεται ότι δεν πρόκειται να δω...)
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptySun May 13, 2012 3:22 pm

Θα σας πω την γνώμη μου για όλα αυτά αλλά αργότερα, ή ίσως και αύριο που θα είμαι πιο χαλαρά... Και φυσικά δεν παρεξηγούμαι, όπως ελπίζω και εσείς. Κουβέντα κάνουμε και ο καθένας κρίνει...
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 12:00 pm

Λοιπόν να πω μερικά πράγματα.

Πρώτον να ξεκαθαρίσω οτι εννοείται και ελπίζω δηλαδή, οτι παρεξηγήσεις δεν παίζουν. Αν είναι κάποιος να παρεξηγηθεί με κάτι, δεν μιλαμε καν. Το κόβουμε επί τόπου. Απλά επειδή ούτως ή άλλως εμείς και εμείς είμαστε εδώ μέσα, δεν είναι κακό να λέμε και κάτι άλλο πέρα από τα αθλητικά.

Νίκο, για να οργανωθείς σε κάποιο κόμα, πρέπει να συμφωνείς με τις βασικές αρχές και με το πρόγραμμα του. Αν διαφωνούσα σε αυτά ή αν διαφωνήσω ποτέ δεν θα ανήκω. Σε όλα τα υπόλοιπα, μπορείς να διαφωνείς και να λες την άποψη σου εκεί που πρέπει. Από κει και πέρα λειτουργεί δημοκρατικά και αναλόγως με το τι θα ψηφιστεί ισχύει. Σε αντίθεση πχ με το ΠΑΣΟΚ που βγαίνει προχτες ο Μπένι και άρχισε να διαλύει εθνικές επιτροπές κλπ κλπ. Στο ΚΚΕ όλα παιρνούν από τις συνελεύσεις των οργανώσεων και εγκρίνονται από τα μέλη του. Οπότε θέμα δημοκρατίας στην λειτουργία του δεν υπάρχει.

Λέτε όλοι οτι λέει τα ίδια. Ή όπως είπε ο Χρήστος είδε το πρόγραμμα του και είναι από το 1996. Το πρόγραμμα Χρήστο δεν αλλάζει κάθε μέρα. Όποιος το κάνει αυτό ή είναι κωλοτούμπας (άλλα λέει την μία και άλλα την άλλη) ή απλά δεν έχει στην ουσία πρόγραμμα αλλά τυχαίες απόψεις που τις παρουσιάζει σαν θέσεις. Το πρόγραμμα του ΚΚΕ που βασίζεται πάνω στο κομμουνιστικό μανιφέστο και σε αυτά που έγραψε ο Μαρξ λοιπόν πως θα μπορούσε να αλλάξει? Μα αφού για αυτά που παλεύει το ΚΚΕ δεν έχει λυθεί τπτ. Καταλαβαίνω να μου πει κάποιος οτι διαφωνεί με το πρόγραμμα του ΚΚΕ, αλλά όχι οτι λέει τα ίδια.

Λέει ο Χρήστος, το ΚΚΕ κάνει μονίμως κριτική. Το ΚΚΕ Χρήστο να σε ενημερώσω οτι έχει κάνει ουκ ολίγες προτάσεις στην Βουλή. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. Τις δέχτηκαν? Όχι φυσικά. Το ΚΚΕ να σου φέρω ενα παράδειγμα, πρότεινε να κοπούν οι βουλευτικές συντάξεις και οι βουλευτές να συνταξιοδοτούνται από το ταμείο τους (ανάλογα δηλαδή με το επάγγελμα του καθένα). Αυτό δεν είναι πρόταση που παραπέμπει στο να γίνει κυβέρνηση το ΚΚΕ ή να κάνει Σοσιαλισμό. Σήμερα μπορούσε να γίνει. Δεν το δεχτήκαν φυσικά. Παράλληλα το ίδιο έχει γίνει με οτι πρόταση έχει κάνει το ΚΚΕ, από τον λησταρχικό νόμο των εκλογών, από τα χαράτσια της ΔΕΗ και της Εφορίας, μέχρι οτι άλλο θες. Φυσικά όμως αυτά στην τηλεόραση δεν τα λένε. Και φυσικά το ΚΚΕ έχει καταθέσει και συνολική πρόταση για την ανάπτυξη της οικονομίας που δεν προϋποθέτει όμως μόνο την κυβέρνηση, αλλά την συνολική εξουσία της χώρας. Γιατί κυβέρνηση ναι, αλλά ποιος θα κρατάει την οικονομία? Ποιος θα ελέγχει τους βασικούς τομείς της, που τους ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου και στον Κώστα?

Σήμερα αυτό που παίζει είναι το εξής. Ή δέχεσαι το σύστημα στο οπόίο ζεις και ψάχνεις λύσεις μέσα σε αυτό, όπως κάνουν όλα τα υπόλοιπα κόματα πλην ΚΚΕ, ή παλεύεις να ανατρέψεις ολόκληρο το σύστημα γιατί κρίνεις οτι στα πλαίσια του δεν μπορεί να υπάρξει κάτι καλύτερο. Το ΚΚΕ λοιπόν αυτό ακριβώς λέει, οπότε δεν θα μπορούσε να αλλάζει σαν τα πουκάμισα τις θέσεις του και το πρόγραμμα του. Ο καπιταλισμός ακριβώς επειδή είναι σύστημα που έχει πολλές αντιθέσεις, δεν μπορεί να δώσει λύσεις στα προβλήματα του κόσμου πια. Το έκανε μέχρι ένα σημείο γιατί πολύ απλά είχε τα περιθώρια. Σήμερα πια δεν μπορεί. Για αυτό και παίρνει συνεχώς μέτρα τα οποία θίγουν τα συμφέροντα του λαού. Και δεν μιλάω μόνο τώρα για το μνημόνιο. Και πριν. Πείτε μου πότε έκανε κάποια παραχώρηση. Πότε πήρανε ένα μέτρο υπέρ μας. Μια αύξηση έστω ρε παιδί μου. ΠΟΤΕ. Εκτος και αν θεωρεί κάποιος μέτρο υπέρ μας τις αυξήσεις της τάξης μιας τυρόπιτας που πηγαινάνε και διαπραγματευόντουσαν τα τσακάλια της ΓΣΕΕ... Μας μιλάγανε παλιότερα για ανάπτυξη και την ίδια ώρα αυξάνανε το ΦΠΑ στο 18% (για το οποίο το ΚΚΕ έχει καταθέσει πρόταση να καταργηθεί το ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης), η βενζίνη και το πετρέλαιο τραβάγανε την ανηφόρα κλπ. Τώρα που υπάρχει κρίση, προσπαθούν να μειώσουν την τιμή της εργατικής δύναμης για να την βγάλουν όσο πιο καθαρή μπορούν, έτσι ώστε όταν ξεπεραστεί η κρίση να κερδοφορήσουν και πάλι τεράστια ποσά. Ακόμα και τώρα φυσικά που λέμε για την κρίση, αυτοί που κάνουν τις μειώσεις των μισθών, που εφαρμόζουν την εκ περιτροπής εργασία κλπ, παρουσιάζουν κέρδη τους ισολογισμούς τους και μεγάλα μάλιστα. Οπότε δεν είναι καν για τον λόγο οτι μπαίνουν μέσα. Μέσα μπορεί να μπαίνει μια μικροεπειχήρηση, ένα μικρομάγαζο. Αυτοί που ελέγχουν την οικονομία σε καμία περίπτωση όμως.

Τα παραδείγματα από τον Σοσιαλισμό που γνωρίσαμε στην ΕΣΣΔ, που φυσικά και είχε και στραβά και λάθη κλπ κλπ και τα οποία το ΚΚΕ τα μελετάει και έβγαλε και πρόσφατα και σχετικό δοκίμιο για να παρουσιάσει τα συμπεράσματα του, δείχνουν οτι δεν έχει καμία σχέση το ένα σύστημα με το άλλο. Παρόλες τις δυσκολίες έλυσε προβλήματα που σήμερα εμείς εδώ τα θεωρούμε απίθανο να λυθούν, ουτοπία ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Δωρεάν εκπαίδευση για όλους, σπίτι για τα νέα ζευγάρια (ναι, παρόλο που το ΚΚΕ θα σας πάρει το σπίτι εκεί δίναν), δουλειά με μειωμένο ωράριο, όχι όμως και ο μισθός μειωμένος, τα επιτεύγματα σε αθλητισμό, πολιτισμό, επιστήμες τεράστια, ναρκωτικά και αναλφαβητισμός σχεδόν εξαλείφθηκαν. Ναι από ένα σημείο και μετά άρχισαν κάποια λάθη, πήραν λάθος αποφάσεις που παίξαν σημαντικό ρόλο στο να ανατραπεί κιόλας. Η συνεισφορά των ηγετών της τεράστια. Χαρακτηριστικό ήταν το οτι οι βουλευτές δούλευαν ΟΛΟΙ κανονικά (εκτός από ελάχιστους που άνηκαν στην ανώτατη βαθμίδα της κυβέρνησης και που είναι λογικό οτι δεν μπορούσαν να κάνουν και τα δύο παράλληλα, αλλά και που ακόμα και αυτοί δουλεύαν τα Σάββατα, με πρώτο τον ίδιο τον Λένιν), τα πρωινά και τα απογεύματα ασκούσαν το βουλευτικό τους αξίωμα. Θέση που το ΚΚΕ την έχει ασπαστεί στο 100% (έτσι για να ξεχωρίζουμε μερικές φορές όταν μιλάμε και για λαμόγια βουλευτές κλπ). Επαναλαμβάνω φυσικά οτι τα λάθη δεν έλειψαν, αλλά είναι το λιγότερο αφελές αν βάλει κάποιος στη ζυγαριά ένα σύστημα με ζωή 70 χρόνων, με ένα άλλο αιώνων και να έχει την απαίτηση να μην γίνει κανένα λάθος. Και που φυσικά πέρασε και ένα παγκόσμιο πόλεμο στον οποίο πλήρωσε τον μεγαλύτερο φόρο αίματος με 20.000.000 περίπου νεκρούς και τεράστιο κομμάτι των παραγωγικών δυνάμεων κατεστραμένες.

Και έρχομαι και στο ζήτημα που έθιξε τελευταίο ο Χρήστος. Πόντιος, Έλληνας, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, δεν μου λέει κάτι Χρήστο. Υπάρχουν Έλληνες εργάτες και Έλληνες βιομήχανοι. Εγώ δεν είμαι και με τους δύο. Υπάρχουν Έλληνες αριστεροί, δημοκράτες, προοδευτικοί, κομμουνιστές και φυσικά υπάρχουν και Έλληνες φασιστες. Το 40 πχ, υπήρχαν Έλληνες αγωνιστές και Έλληνες χίτες και ταγματασφαλίτες. Έτσι λοιπόν στο λεπτό ζήτημα της καταγωγής, υπάρχουν Πόντιοι προοδευτικοί και Πόντιοι φασίστες. Υπήρχαν λοιπόν και Πόντιοι που ταχθήκαν ενάντια στον Σοσιαλισμό και τον πολεμήσανε κιόλας, γιατί θιγόντουσαν τα συμφέροντα τους και Πόντιοι που αντίθετα βρεθήκαν στην άλλη πλευρά. Το ίδιο έγινε και με τους Έλληνες. Μην ξεχνάμε οτι ο μεγάλος ηγέτης Βενιζέλος έστελνε δυνάμεις να χτυπήσουν την επανάσταση, ταγμένες στο πλευρό του Τσάρου. Θέλω να πω λοιπόν οτι σε τέτοιες περιόδους δεν είναι μόνο το ζήτημα του αν είσαι Έλληνας πχ ή όχι. Μου θυμίζει αυτό κάποιον στο χωριό μου που μου έλεγε για τους εδώ κομμουνιστές οτι σφάξανε τον παππού του κλπ κλπ και μάθαινα αργότερα οτι ο παππούς του ήταν ταγματασφαλίτης. Και μένα που το λέω αυτό κάποιοι από το σόι μου, όχι το άμεσα κοντινό ευτυχώς, ήταν λαμόγια μεγάλα και κονομήσανε χοντρά στα χρόνια της κατοχής. Δεν τους δικαιολογώ όμως. Είναι πάντως πολύ λεπτό αυτο το ζήτημα.

Τες πα, πολλά είπα, νομίζω οτι έχουν ενδιαφέρον και δεν έχω πρόβλημα να πείτε την αντίθετη πιθανά γνώμη σας και να γίνει κουβέντα. Υγεία δείχνει αυτό και είναι κάτι που έλειπε χρόνια στην Ελλάδα, να μιλάς πολιτικά, να συζητάς και να ανταλλάσεις γνώμη. Ήταν ταμπού το θέμα, αλλά δυστηχώς μόνο χειρότερα τα κάνει τα πράγματα.

Υ.Γ. Και μόνο που ο Τσώρτσιλ είναι ο εκφραστής αυτής της ηλίθιας άποψης Χρήστο τα λέει όλα. Και προσωπικά, χωρίς παρεξήγηση, θα ντρεπόμουν να εκφέρω μια βλακεία που είπε αυτός που γάμησε την Ελλάδα και έκανε πειράματα με τις βόμβες ναπάλμ για πρώτη φορά στους αντάρτες. Γιατί σε αυτό εγώ θα αντιπαραθέσω κάτι άλλο... Όταν ο εχθρός σου σου χτυπάει την πλάτη ψάξου... Κάτι δεν κάνεις καλά. Όταν όμως σε βρίζει να είσαι ήσυχος οτι σωστά βαδίζεις.
Back to top Go down
pontiak
Moderator
pontiak


Number of posts : 1835
Age : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 2008-11-07

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 12:48 pm

Γιάννη από το 1996 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 16 χρόνια. Το ότι το πρόγραμμα είναι γραμμένο τότε και δεν έχει μεταβληθεί από τότε, δε σημαίνει ότι το ΚΚΕ έχει σταθερές θέσεις, σημαίνει ότι είναι εκτός πραγματικότητας. Οι θέσεις ενός σοβαρού κόματος οφείλουν να έχουν κοινό παρονομαστή αλλά και να προσαρμόζονται στην πραγματικότητα.

Δε στέκει να σου ζητάω λύση για τη σημερινή κατάσταση και να η απάντηση να είναι "εγώ στα έλεγα". Οι κυβερνητικές προτάσεις που κάνει το κόμα είναι σαφές ότι δεν είναι εφαρμόσιμες και το ξέρουν και οι ίδιοι, γι αυτό άλλωστε και πήραν 8% και γι αυτό φοβούνται την οποιαδήποτε σχέση με εξουσία.


Για τους Πόντιους που είπα... Οι δύο κομμουνιστές Λένιν και Στάλιν ουσιαστικά συμμάχησαν με τον κεμάλ που ήταν ο σφαγαίας τον ελλήνων του Πόντου. Ή καλύτερα ο Λένιν τον στήριξε ενώ ο Στάλιν ουσιαστικά ήταν ο θύτης ενός νέου διωγμού των Πόντιων που προσέφυγαν εκεί ως κυνηγημένοι για να βρουν σπίτι στην ομόδοξη Ρωσία, αλλά άλλοι εκδιώχτηκαν και άλλοι σφαγιάστηκαν.


Τώρα όσο για τον Τσώρτσιλ, είπα μια φράση του με την οποία συμφωνώ. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι θαυμαστής του. Πάντως εγώ θα ντρεπόμουν να υποστηρίζω αυτούς που στέλνουν συλληπητήριες επιστολές σε σοσιαλιστές-δυνάστες τύπου Β.Κορέας, που ενώ είναι κοντά στον λαό κλείνουν λιμάνια και κτελ ημέρες γιορτών για να μην μπορεί να ανασάνει λίγο ο επαγγελματίας της τουριστικής περιοχής, που ενώ είναι κοντά στον λαό καταγγέλουν κινήσεις όπως αυτόμε τις πατάτες κ.ο.κ.


Και για να μην πολυλογώ. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον κομμουνισμό του Μαρξ, ούτε και με αυτά που εκφράζει η ιδεολογία. Εγώ έχω πρόβλημα πρώτα με τα πρόσωπα εκεί όπου είναι αστείο να περιμένεις από αυτούς τους ανθρώπους να εφαρμόσουν τις αρχές του Μαρξ και δεύτερον λέω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων όπου εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός τα αποτελέσματα ήταν καταστροφικά. Για αυτό φυσικά και δεν ευθύνεται η έννοια ή ιδέα του κομμουνισμού, αλλά οι άνθρωποι. Για μένα, λοιπόν, είναι κάτι παραπάνω από σαφές ότι πλέον δεν μπορείς να ψηφίζεις ιδιεολογία. κατ' εμέ πρέπει να ψηφίζουμε ανθρώπους, ανθρώπους που αγαπάνε ουσιαστικά την πατρίδα τους και τον κοσμάκι που είναι γύρω τους. Ούτε με ενδιαφέρει αν αυτός είναι ο Καρατζαφέρης ή αν είναι η παπαρήγα (εννοώ δε με ενδιαφέρει η κομματική ταμπέλα) Με νοιάζει να μπορεί και να θέλει να προσφέρει.


τελειώνοντας να πω το εξής. Το ΚΚΕ κατ'εμέ αν ήταν κόμμα του λαού, όπως λέει, όφειλε τόσα χρόνια να έχει βγάλει και να έχει ενημερώσει τον κοσμάκη για πράγματα τύπου Μπίλντεμπεργκ καινα τα έχει καταγγείλει.Αντ' αυτού σώπαινε και σιωπά ακόμη και τώρα.
Δεύτερον, αν το ΚΚΕ ήταν διαφορετικό από τα άλλα κόμματα δε θα είχε δημιουργήσει φοιτητική παράταξη.Για μένα το τελευταίο είναι ίσως και το σημαντικότερο όλων. Είναι η μεγαλύτερη βρωμιά που έχει δημιουργηθεί και όσα κόματα συμμετέχουν σ'αυτήν είναι μέρος του συστήματος.


Εννοείται ότι προσωπικά δεν παρεξηγούμαι, αρκεί να μη βριζόμαστε, έτσι;
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 1:46 pm

Σας είχα γράψει κάτι το Σάββατο το οποίο κατόρθωσα την Κυριακή το πρωί ενώ ήθελα να προσθέσω κάτι, να το σβήσω... Μη ρωτήσετε πώς και γιατί... κάτι το Κυριακάτικο πρωί, κάτι η πρωινή έλλειψη αλκοόλ, και κάποιες ακόμα στιγμιαίες στραβές μπορούν να οδηγήσουν ακόμα και το θεό στη μαλακία...
Δεν έχω την όρεξη να το ξαναγράψω... τουλάχιστον όχι όλο μαζί.
Θα πω μόνο τις τρεις κουβέντες που είχα γράψει για το ΚΚΕ.
Το σύστημα απέτυχε. Εφαρμόστηκε και απέτυχε. Εφαρμόστηκε σε διαφορετικές χώρες με διαφορετικές κουλτούρες και ανθρώπους, και με πληροφόρηση για τα λάθη και ξανά απέτυχε. Δεν είναι ούτε νέο ούτε θεωρητικό πια. Δεν απέτυχε λόγω αρχών ή θεωρίας. Η θεωρία του είναι θαυμάσια. Απλώς είναι ανεφάρμοστη στο σύνολό της, διότι κωλώνει σοβαρότατα στην ανθρώπινη φύση και φιλοδοξία. (Θα αγνοήσω τελείως το ότι η εξουσία υπέρ του λαού σήμανε τελικά παντού, μόνο ολοκληρωτικά καθεστώτα με σκληρό φασιστικό πρόσωπο. Στο φινάλε ακόμα και ο Χίτλερ και η Χρυσή Αυγή υπέρ του λαού έλεγαν ή λένε ότι είναι, δεν είπαν ότι έχουν βασιλικό αίμα και δικαιούνται γι'αυτό να τους γαμήσουν όλους... με "το λαό" γαμούν... Και αν πρέπει να φτάσουμε και σε κάποιες εκφάνσεις δικές μας, τις έχουμε δει τουλάχιστον στα Πανεπιστήμια, τις ζήσαμε ως αυτόπτες... και ντρεπόμουν τότε να παραδεχτώ ανοιχτά ότι μιλάμε για κανονικότατους φασίστες, αντίθετα έψαχνα αλχημείες για να τους δικαιολογώ, επειδή ιδεολογικά ήμουν κοντά ή τέλος πάντων δεν ήμουν δεξιός...) Στην οικονομική και πρακτική του πλευρά απέτυχε. Απέτυχε και θα συνεχίσει να αποτυγχάνει γιατί δεν δίνει κίνητρο στο "αφεντικό". Και οι λαοί του δεν ευημέρησαν. Πουθενά!
Παρ'όλα αυτά είχε μια τεράστια επιρροή και τεράστιο όφελος στον εργάτη/εργαζόμενο και στην κοινωνία. Και βεβαίως επιδιώκει και προτείνει σπουδαία πράγματα υπέρ της κοινωνίας.
Γι'αυτό και η ζωή η ίδια, που πάντα αποδεικνύει τα δίκια, έδειξε ότι το σύστημα που βγαίνει πιο ωφέλιμο για "το λαό" είναι ο συνδυασμός των δύο αντίπαλων συστημάτων. Και στις χώρες που έχουν τα καλά πράγματα και των δύο, οι λαοί τους έχουν ευημερήσει, συνεχίζουν να ευημερούν και αν κινδυνέψουν έχουν ενστερνιστεί πια αρχές που θα τους επιτρέψουν να συνεχίσουν να ευημερούν.


Last edited by suspect on Mon May 14, 2012 1:49 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Ernesto

Ernesto


Number of posts : 2463
Age : 41
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 1:47 pm

Από το τέλος προς την αρχή... Γιατί είναι κακό να έχεις φοιτητική παράταξη? Αντίθετα εγώ είμαι υπέρ του να συνδικαλίζεσαι, να έχεις οργανωμένο φοιτητικό κίνημα. Το οτι κάποεις παρατάξεις λειτουργούν με λάθος τρόπο ή μπορεί να κάνουν πράγματα που δεν τα γουστάρουμε, δεν έχει να κάνει με την ανάγκη οι φοιτητές να έχουν πολιτική άποψη. Φοιτητικό κίνημα το οποίο σε πολλές περιόδους έχει παίξει σημαντικό ρόλο στα πράγματα...

Δεύτερον, πάλι ανενημέρωτος είσαι Χρήστο και απλά θα μπορούσες να ρωτήσεις. Για την λέσχη Μπίλντερμπεργκ έχει γράψει ουκ ολίγες φορές ο Ριζοσπάστης ενώ και το ΚΚΕ έχει κάνει κινητοποιήσεις... Χαρακτηριστικά αν και θα μπορούσες να το κάνεις πριν θέσεις το ζήτημα, σου παραθέτω ένα άρθρο του Ριζοσπάστη που αναφέρεται και σε κινητοποίηση ενάντια στην λέσχη Μπίλντερμπεργκ...

http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5088134

Τρίτον τα πρόσωπα ακολουθούν μια πολιτική. Που εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα. Καλώς ή κακώς λοιπόν ή θα εξυπηρετούν τον εργαζόμενο ή το αφεντικό του. Οι μέσες λύσεις και καλά που ακούγαμαι τόσα χρόνια βλέπουμε που μας φέραν... Επίσης ξαναλέω δεν μου λέει κάτι το αγαπάω την πατρίδα μου. Αυτό θα το θυμηθώ αν κάποιος επιτεθεί επεκτατικά στην χώρα μου και σε αυτό το ΚΚΕ έχει δώσει διαπιστευτήρια... Έλληνας είναι και ο Βαρδινογιάννης, Έλληνας είμαι και εγώ, δεν έχουμε καμία σχέση όμως και κανένα κοινό συμφέρον.

Τέταρτον, δεν είπα οτι είσαι θαυμαστής του Τσώρτσιλ, αλλά νομίζω πως στο προηγούμενο ποστ μου ημουν αρκετά σαφής για το τι ήθελα να πω. Όσο για τα συλληπητήρια προς τους κακούς, δυνάστες κλπ κλπ της Β. Κορέας καλύτερα μάλλον πρέπει να δεις από ποιον ενημερώνεσαι. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν διαφωνώ σε τπτ με την κάθε Β. Κορέα. Όσο για το κλεισμένα λιμάνια και το κακό στις τουριστικές περιοχές, έλα να σου πω εγώ, που δεν κλείνει κανείς τον δρόμο προς το μαγαζί μου αν έχω δουλειά. Αν ο κόσμος δεν έχει λεφτά δεν του φταίει το κλεισμένο λιμάνι. Τράβα ρώτα και αυτούς στα Ζαγοροχώρια τι τουρισμό έχουν. Και εκεί τα λιμάνια κλείνει το κακό ΚΚΕ? Αλλά εκτός από αυτό, μήπως να αναρωτηθούμε ρε παιδί μου, γιατί αυτοί οι ναυτεργάτες κάνουν απεργία? Για πιο λόγο? Επίσης μήπως να πούμε οτι και οι Χαλυβουργοί κακώς κάνουν απεργία εδώ και 7 μήνες επειδή δεν σκύψαν το κεφάλι να δεχτούν τις απολύσεις των συναδέλφων τους, αλλά και τις μειώσεις στον μισθό τους κλπ κλπ?

Πέμπτον για τους Πόντιους δεν θα επεκταθώ άλλο γιατί ανοίγει ένα κεφάλαιο που δεν είναι μικρό και έχει να κάνει και με την Μικρασιατική καταστροφή και με τον ρόλο της Ελλάδας σε αυτό κλπ κλπ. Είναι μεγάλο το κεφάλαιο και αντι-ιντερνετικό για κουβέντα.

Τώρα το ΚΚΕ δεν λέει εγώ στα έλεγα για να καλύψει κενό προτάσεων. Αλλά είναι αδιάφορο δηλαδή οτι είχε προηδοποιήσει για όλα αυτά όταν οι άλλοι μιλάγανε για χρυσές εποχές κλπ? Δεν δείχνει ωριμότητα και γνώση των πραγμάτων? Ε αν το θεωρείς ασήμαντο, τι να σου πω. Διαφωνούμε.

Τέλος σε προκαλώ Χρήστο να μου βρεις ένα σημείο που θα έπρεπε να έχει αλλάξει κατά την γνώμη σου από το πρόγραμμα του το ΚΚΕ. Που είναι αναχρονιστικό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Όσο για το πόσο ρεαλιστικά είναι αυτά, πάρε παράδειγμα την ιστορία. Για να περάσεις από το ένα κοινωνικό σύστημα στο άλλο, πάντα φαινόταν ουτοπικό μέχρι να το αποφασίσει ο λαός να το κάνει. Από τους σκλάβους ακόμα, την φεουδαρχία, τον καπιταλισμό. Για να γίνει η αστική Γαλλική επανάσταση εύκολο ήταν? Ειδικά εμείς που έχουμε περάσει από τουρκοκρατία και γερμανική κατοχή δεν θα έπρεπε να μιλάμε για ανέφικτα, μιας και το να απελευθερωθούμε και τότε ανέφικτο περιγραφόταν από τους θιασωτές και τους συμμάχους των κατακτητών...
Back to top Go down
suspect

suspect


Number of posts : 3497
Age : 53
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 2009-03-20

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 2:04 pm

Θα πιαστώ κι εγώ στο τελευταίο μόνο (καθώς κάποια άλλα πράγματα τα είπα παραπάνω και δεν πρόλαβες να τα δεις)

Ελπίζω να μην θεωρεί κανείς εδώ ότι από Τουρκοκρατία και Γερμανική Κατοχή απελευθερωθήκαμε μόνοι μας...
Εντάξει ο γαύρος την ΤΣΣΚΑ την κέρδισε πανάξια και μόνος του, αλλά αν μιλάμε για κανονικές εθνικές επιτυχίες, όλες ήταν με την εκμετάλλευση καλής στρατηγικής και συνεργασίας με συμμάχους εντός και κυρίως εκτός.

Και Ουτοπικό μπορεί να είναι κάτι μόνο πριν γίνει... όταν έχει γίνει και δοκιμαστεί επί 100 χρόνια δεν είναι πια ούτε ουτοπικό ούτε νεωτεριστικό.
Back to top Go down
barboua
Moderator
barboua


Number of posts : 2631
Age : 58
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 2008-11-06

ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 EmptyMon May 14, 2012 3:17 pm

whistle whistle whistle whistle
Back to top Go down
Sponsored content





ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty
PostSubject: Re: ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;   ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;; - Page 3 Empty

Back to top Go down
 
ΠΣΚΔΤΤΠ.. 4-10 ΜΑΙΟΥ 2012 ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ;;;;;Ή ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ;;;;
Back to top 
Page 3 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» 15-31/ΜΑΙΟΥ 2012
» ΣΚΔ 14-16/1/2012
» Π-Σ-Κ-Δ (30 Απριλίου,1-2-3 Μαίου)
» Δ-Τ-Τ-Π-Π-Σ-Κ (24-25-26-27-28-29-30 Μαΐου)...κερασμένο...
» Δ-Τ-Τ-Π-Π-Σ-Κ (17-18-19-20-21-22-23 Μαϊου 2010)...Επιθυμία

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
BETMINDS.EU :: Στοίχημα :: Κουπόνι Ημέρας-
Jump to: